• Çorlu Tren Katliamı davasını takip eden Gazeteci Rıfat Doğan’a soruşturma
  30 Temmuz 2019

  Çorlu savcılığı Artı Gerçek muhabiri Rıfat Doğan’a Çorlu Adliyesi’nde görüntü çektiği ve yaydığı iddiasıyla soruşturma başlattı.

  Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde 25 kişinin hayatını kaybettiği tren katliamıyla ilgili açılan davada duruşma salonuna bazı mağdur aileleri alınmamış ve kapılar kilitlenmişti. Salondaki aileler ve avukatları da buna tepki göstermiş ve alkışlarla protesto etmişti.

  Çorlu tren katliamı davası avukatlarına emniyetten ‘soruşturma’ telefonu!

  Dışarıda kalan ailelerin mahkeme salonuna alınması için protestolarını salonun kapısında sürdürün mağdur aileler ve avukatlarıyla polis arasında gerginlik yaşanmış, Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti dosyadan çekilme kararı alarak duruşmayı bitirmişti.

  Duruşma salonundaki bu protesto sosyal medyaya yansımış ve büyük tepki toplamıştı. Mahkeme salonunda davayı takip eden Artı Gerçek muhabiri Rıfat Doğan’a bu duruşmadan 27 gün sonra Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Savcılık Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği soruşturma evrakında Doğan’a 10 gün içinde 900 TL ödemesi halinde kamu davası açılmayacağını belirten bir teklif de gönderdi.

  Bugün soruşturmayla ilgili avukatı Özgür Urfa ile birlikte Emniyet Müdürlüğü’ne giden Doğan ifadesinde savcılığın teklifini reddettiğini ve suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Doğan ve avukatı Urfa ifadenin ardından Emniyet Müdürlüğü’nden ayrıldı.

  CHP’nin Çorlu önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi