• CHP’li Tanrıkulu, vakıf üniversitelerine yapılan tahsisleri sordu
  30 Temmuz 2019

  Sağlık Bakanı tarafından kurulan Medipol Üniversitesi’nin sahip olduğu toplam alanın 8 yılda 64 kat büyüdüğü yönündeki haberleri Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesinde bu tahsisin gerekçesini ve Türkiye genelinde illere göre hangi Vakıf Üniversitelerine hazine arazisi, tarihi bina, Bakanlıklara devredilen binaları sordu.

  Tanrıkulu’nun yanıt istediği sorular şöyle:

  1. Sağlık Bakanı tarafından kurulan Medipol Üniversitesine Ankara Tren Garı Ek Binası ve Misafirhanesi ile 1927 yılında yapılan ve TCDD Müzesi olarak kullanılan bina hangi gerekçelerle tahsis edilmiştir?

  2. Tarihi binanın Medipol Üniversitesine tahsis edilmesinin izahı nedir?

  3. Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) kapsamındaki hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alanın da Medipol’un kurucu Vakfı TEBA Vakfı’na verildiği haberleri doğru ise, hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alanın verilmesinin izahı nedir?

  4. 2009 Yılı Mayıs Ayında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ‘kamu yararına dönük’ eğitim hizmetlerinde kullanılması koşuluyla Maliye Bakanlığı’na devredilen TEKEL’in Unkapanı’nda bulunan binasının 2009 Yılı Temmuz Ayında Medipol Üniversitesine verilmesinin izahı nedir?

  5. Türkiye’nin son yıllarda en hızlı büyüyen üniversitelerinden biri olan Medipol Üniversitesinin toplam alanının 8 yılda 64 kat büyümesi ile ilgili olarak İstanbul ve Ankara’da hazine arazisi, tarihi bina vd. olmak üzere yapılan tahsislerin içeriği nedir?

  6. 2002-2019 yılları arasında yıllar bazında 30 Temmuz tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre hangi Vakıf Üniversitelerine hazine arazisi, tarihi bina, Bakanlıklara devredilen binalar vd. olmak üzere tahsisler yapılmıştır? Bu tahsislerin içeriği nedir?