• CHP’li Kaya’dan Suriye’de fakülte kurulması kararına tepki
  04 Ekim 2019

  Bağdaş Çetin

  CHP Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye’de 3 fakülte açması kararını değerlendirdi.

  Resmi Gazete’de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Gaziantep Üniversitesi’nin Suriye’de 3 fakülte açmasına karar verildi.

  Karara göre, Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (El-Bab), İslami İlimler Fakültesi (Azez) ve Eğitim Fakültesi (Afrin) kurulacak. Öte yandan mezunların Türkiye’de istihdam edileceği belirtiliyor.

  Resmi Gazete’de yayınlanan kararı, CHP’nin Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’ya sorduk.

  “Öncelik Türkiye’deki üniversitelerin sorunlarını çözmek olmalı”

  Kaya, Türkiye’deki üniversitelerin sorunlarını çözmeden başka bir yerde üniversite açılmasını akılcı bulmadığını söylerken, “Önceliğimiz Türkiye’deki üniversitelerin sorunlarını çözmek olmalı” diye konuştu.

  “Başka bir ülkenin iç işlerine doğrudan, her yönüyle müdahale etmek”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Suriye’nin 3 yerinde fakülte açılmasına ilişkin Kaya, “Bu başka bir ülkenin iç işlerine doğrudan, her yönüyle müdahale etmek. Bir ülke tabi ki başka ülkelerde de eğitim-öğretime dair işler yapabilir ama öncelikle kendi ülkesindeki sorunları çözecek” dedi.

  Özgürlükçü ve demokratik bir üniversite hatırlatması

  Özgürlükçü ve demokratik bir üniversite sürecinin Türkiye’de tamamlanmadığını ifade eden CHP’li Kaya, bu durumda başka bir ülkede iş yapmanın mantıklı olmayacağının altını çizdi.

  Kaya sözlerini şöyle sürdürdü:

  “YÖK’ün başka bir ülkedeki işe burnunu sokması makul değil”

  “Türkiye’de akademik bir kıyım varken buradaki hocalar hangi kıstaslarla belirlenecek sorusu varken YÖK’ün kendi ülkesindeki sorunları çözemeden başka bir ülkedeki işe burnunu sokması çok makul gelmiyor.”

  İYİ Partili Sukas’tan Suriye’de kurulacak fakültelere ilişkin açıklama