• CHP’li belediyeler ‘yeni partiye ihtiyaç var’ talebini azalattı
  16 Ocak 2020

  CHP’li belediyeler, “Yeni partiye ihtiyaç var” talebini azalttı. Bu oran yüzde 14.9’a düştü.

  Optimar’ın Türkiye genelinde yaptığı anket sonucu paylaştı.

  “İmamoğlu ve Yavaş toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı”

  Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir, “CHP’li belediyeler yeni partiye olan talepleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı” dedi.

  Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, ‘Yeni partilere ilgi azalıyor’ başlığıyla yayımlanan yazısında Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir’le konuştuklarını aktardı.

  Selvi, şunları söyledi:

  “Yeni partilere ihtiyaca ilişkin en yüksek oranı yüzde 34.6’yla 2019 yılı Şubat ayında bulduklarını belirtti. Yani yerel seçimlerden hemen önce. Yerel seçimlerden sonra ise ’Yeni partiler kurulsun’ diyenlerin oranında hızlı bir düşüş tespit edilmiş.

  Optimar’ın 12-15 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptığı ankette ’Yeni partiye ihtiyaç var’ diyenlerin oranı yüzde 14.9 çıkıyor.

  Bu oran eylül ayında 25.8’den ekim ayında 18.6’ya gerilemiş. Ali Babacan partisini kurana kadar bu oran yüzde 10’a düşerse şaşırmayın. Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’den bu sonuçlarını yorumlamasını istedim.”

  Selvi, yazısına şöyle devam etti:

  1- “‘Yeni parti kurulmalı’ diyenlerin tek bir partide toplanması mümkün gözükmüyor.

  2- CHP’li belediyeler yeni partiye olan talepleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı.”

  CHP’li belediyeler toplantıyı terk etmişti

  Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi Kanal İstanbul polemiğine sahne oldu. Kongre bakanların Kanal İstanbul sunumuna dönmüştü.

  Sahneye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erdoğan’ın İBB Başkanlığı dönemine atıfta bulunarak, “İstanbul’a hizmet edenler her zaman hedefte olmuşlardır. O dönemdeki hizmet anlayışı günümüzde devam etmiyor” demişti.

  Bunun üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’li belediye başkanları Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongresi’nde yapılan nezaketsizlik dolayısıyla toplantıya katılmama kararı almıştı.