• CHP’den 11 maddelik Thomas Cook önerisi
  04 Ekim 2019

  Turizm Bakanlığı’nın turizm şirketi Thomas Cook’un iflasının ardından zarar gören işletmeler için ‘kredi destek paketi’ hazırladığı öğrenilirken CHP tarafından turizm şirketi Thomas Cook’un iflasını araştırması için kurulan komisyon raporunu tamamladı.

  2018 yılında Türkiye’ye gelirlerinin 347 milyon sterlin olduğu belirtildi

  Raporda, İngiltere merkezli, Almanya, Belçika, Hollanda, Polonya, İskandinav ülkeleri gibi birçok ülkede şirketleri ve iştirakleri olan Thomas Cook Şirketi’nin, Türkiye’de 29 otel işlettiği, geçen yıl 620 bini Almanya’dan, 435 bini İngiltere’den, 100 bini de diğer ülkelerden olmak üzere Türkiye’ye 1 milyon 155 bin turist taşıdığı ve 2018 yılında Türkiye gelirlerinin 347 milyon sterlin olduğu belirtildi.

  Thomas Cook’un Türkiye’ye 2 milyona yakın turist getirdiği tahmin ediliyor

  Şirketin Türkiye’ye getirdiği turist sayısının 2 milyona yaklaştığı tahmini de yer aldı.

  Şirketin iflasının, Türkiye’deki işletmelerde yaratacağı ekonomik kaybın boyutu hakkında henüz kesin bir rakamın ortaya konulmadığına işaret edilen raporda, tahmini rakamların, turizm işletmelerini finansal açıdan büyük zorluklarla karşı karşıya bırakacağı öngörüsünü oluşturduğu belirtildi.

  Sürecin en az zararla atlatılması için öneriler hazırlandı

  CHP’li komisyon aynı zamanda bu sürecin en az hasarla atlatılması için de şu önerileri sıraladı:

  1. Alacaklıların İngiltere’de iflas masasına kaydı ve tasfiye işlemlerinin takibinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde koordinasyon ve danışma merkezi kurulması ve söz konusu işletmelerin bulunduğu illerde de irtibat birimleri oluşturulması.
  2. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, uluslararası tecrübeye sahip firmalardan hizmet satın alınarak tasfiye sürecindeki işlemlerin takip edilmesi.
  3. İngiltere’den olan alacaklar için İngiltere’nin duyurduğu web sitesi üzerinden iflas masasına kaydedilmesi sürecinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde yürütülmesi.
  4. İşletmelerin Thomas Cook şirketinden olan alacaklarının gelir hesaplarından düşülmesi, böylece gelir ve kurumlar vergileri ile geçici verginin ertelenmesi.
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca beyanname verme ve ödeme süreleri Eylül 2019 dönemi KDV için 25 Kasım 2019, Temmuz-Ağustos-Eylül dönemine Geçici Vergi için de 3 Ocak 2020 tarihine kadar uzatılması.
  6. Söz konusu işletmelerin iflas eden şirketten olan alacakları tahsil edilinceye kadar veya en az 1 yıl süreyle turizm payından muaf tutulmaları.
  7. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından mağdur işletmelere destek sağlanması.
  8. Sektöre yönelik 1 yılı ödemesi 3 yıl vadeli ve düşük faizli banka kredisi imkanı sunulması.
  9. Mağdur olan birçok işletme bulunduğu göz önüne alınarak, alacakların takibinin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından tek elden gerçekleştirilmesi.
  10. Olası benzer durumlarda işletmelerin zor durumda kalmalarının önlenmesi amacıyla Ajans kaynakları kullanılarak Turizm Sektörü Alacak Sigorta Sistemi kurulması.
  11. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, oluşacak kapasite boşluğunun doldurulması için turist potansiyeli bulunan ülkelerin önde gelen tur operatörleri ile havayolu şirketleri nezdinde girişimde bulunulması.