Cevizoğlu: Fatih Portakal ve Uğur Dündar ret gerekçesini açıklamalı


Gazeteci, Yazar, Televizyon Moderatörü Dr. Hulki Cevizoğlu, İmamoğlu-Yıldırım karşılaşmasının moderatörlüğünü FOX’un sunucusu İsmail Küçükkaya’nın yapmasının, reklam geliri açısından haksızlığa sebep olacağını söyledi. Küçükkaya’nın FOX sunucusu olması sebebiyle ortak yayında en fazla reklam gelirini bu kanalın alacağını öne süren Cevizoğlu, haksızlığa meydan verilmemesi için, o gecenin bütün reklam gelirlerinin Mehmetçik Vakfı’na, LÖSEV’e veya Kızılay’a bağışlanması çağrısında bulundu.
Cevizoğlu, ortak yayında bir moderatörün, birkaç tane de sorgucu gazetecinin bulunmasını, seçimden önce de bu yayının rövanşının yapılmasını önerdi.

Adı ortak yayın için geçmişti… Didem Arslan Yılmaz’ı kim istemedi?

MODERATÖR, BİR KANALLA ÖZDEŞLEŞMİŞ OLMAMALI
Gazeteci, Yazar ve TV program moderatörü Dr. Hulki Cevizoğlu, TV 5’de yayınlanan ve gazeteci Mustafa Yılmaz’ın sunduğu “Kulis Ankara” programına konuk oldu. Cevizoğlu, “Türkiye’nin ilk ve duayen moderatörlerinden biri” olarak takdim edildiği programda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın karşı karşıya gelecekleri “seçim ortak yayını”nı değerlendirdi.

Böyle bir program için seçilen moderatörün, adı belli bir kanalla özdeşleşmiş bir sunucu olmaması gerektiğini ileri süren Cevizoğlu, “Seçilen arkadaşın televizyonunda o akşam muhtemelen reyting rekoru kırılacak; çünkü herkes onu izleyecek. O yüzden burada eşitlik ve adaletten söz etmek mümkün değil” dedi.

İsmail Küçükkaya: Ortak yayın için 2 şart sundum

Moderatörlük için İsmail Küçükkaya ismini Ekrem İmamoğlu’nun önerdiğini, Binali Yıldırım’ın da bu öneriyi kabul ettiğini belirten Cevizoğlu, Yıldırım’ın “Karşı taraf moderatör olarak kimi isterse benim kabulümdür” sözünün bir meydan okuma olduğunu söyledi.

FOX SUNUCUSUNUN MODERATÖRLÜĞÜ, REKLAM GELİRİ BAKIMINDAN HAKSIZ REKABET OLACAK
Yayının reklam boyutunun çok önemli olduğuna işaret eden Cevizoğlu, şunları söyledi:
“Herhalde FOX TV ve diğer televizyonlar da kısmen, FOX TV başta olmak üzere, televizyonun reklam servisi, harıl harıl çalışıyordur şu anda. Milyon Dolarlar yağacak; çünkü bu programın arasına gelecek reklamlardan dolayı. Bunu yayınlayan her televizyon, reklam aralarında kendi aldığı reklamı yayınlayacak ama asıl FOX TV, reklamlarıyla inanılmaz bir rakam elde edecek. Burada da bir haksızlık var. İmamoğlu’nun yaptığı haksızlık var. O yüzden bir çağrıda bulunuyorum, konuşmalarımızı somut bir sonuca bağlamak için; bütün televizyonlara, FOX TV’ye de bütün televizyonlara da çağrıda bulunuyorum: 16 Haziran Pazar günü yapılacak olan bu büyük televizyon düellosunda, bunu yayınlayacak olan televizyonların elde ettiği reklamların (reklam gelirlerinin) bugün sınır ötesinde de savaşta olan Mehmetçik’e bağışlanmasını istiyorum. Yoksa ekonomik olarak da büyük bir haksız rekabet olacaktır.”

Uğur Dündar’dan yeni açıklama

REKLAM GELİRLERİ HAYIR KURLUŞLARINA BAĞIŞLANSIN
Cevizoğlu, programı yayınlayacak olan kanallardan reytingi yüksek olanların daha yüksek fiyatla reklam alacaklarına işaret ederek, “O yüzden ya Mehmetçik Vakfı’na ya da LÖSEV’e, nasıl bir hayır kurumu ya da vatan için çalışan bir dernek, kuruluş varsa veya Kızılay’a bu reklam gelirlerinin, o gece bütün televizyonların aldığı paralar, (masrafları çok küçük tutar, %5 bile tutmaz), %90-%95’inin, gelirin, bağışlanmasını öneriyorum. Yoksa İmamoğlu, ‘Ben, haksızlıklarla mücadele edeceğim’ diye gelip, işaret ettiği moderatör (İsmail Küçükkaya) ile ekonomik açıdan da büyük bir haksızlığa neden olacak. Bir televizyonun ekonomik olarak çok palazlanmasına neden olacak, diğer kanallara göre ve siyasal olarak da bence yanlış bir iş yapmıştır” diye konuştu.

Programda bir moderatör, birkaç tane de ‘sorgucu’ usta gazeteci olması gerektiğini ifade eden Cevizoğlu, moderatör olarak seçilecek olan gazetecinin “en iyi gazeteci” olduğu algısının yanlış olacağını belirtti.

Binali Yıldırım’dan ortak yayın açıklaması

PORTAKAL VE DÜNDAR, ‘RET’ GEREKÇELERİNİ AÇIKLAMALILAR
Cevizoğlu, İsmail Küçükkaya ismi açıklanmadan önce Fatih Portakal’ın, twitter mesajında moderatör olmak istemeyişine gerekçe olarak ‘Yönetmek değil, kafamdaki soruyu sormak isterim’ diye yazdığına işaret eden Cevizoğlu, şöyle konuştu:

“Bu, ne demek? ‘Ben, böyle bir şeyin moderatörü olursam, kafamdaki soruyu soramayacağım’ diyor. E o zaman ‘kukla yönetici’ mi oluyor seçilen kişiler, seçilecek kişi? Daha İsmail belli değilken yaptığı açıklama… ‘Çünkü yönetmek değil, kafamdaki soruyu sormak isterim’… Sor… Moderatörsün. Zaten sormuyorsan, ‘konu mankeni’ olmaktan öteye gitmez. Sen soracaksın, öteki ‘sorma’ diyorsa, gizli bir pazarlık yapılıyorsa veya bilinç dışı bir pazarlık var ise… Çünkü sen, ticarî bir kuruluşsun. Şimdi Binali Yıldırım’ın arkasında bir hükümet var. Değil mi? 17 yıllık bir ktidar var. Senin gizli, örtülü veya bilinç dışı bir yaklaşımınla kendine oto sansür uygulayabilirsin. Daha önce yapılan programları internette görüyoruz. Bazı konularda nasıl üstüne gidilmediği, nasıl evrensel yayıncılık açısından müdahale edilmediği, asıl soruların taca atıldığını görüyoruz. Şimdi o yüzden bu, moderatörün de aslında (izleyiciden) not alması demek.

Fatih Portakal’dan İmamoğlu-Yıldırım zirvesine dair açıklama

‘Hayır, ben sunmayacağım’ diyen Fatih Portakal’ın ikinci gerekçesi şu: “İktidar tarafı neden muhalif bir isim ister, anlamış değilim. Var bunda bir durum.’ E şimdi açıklasın. Sevgili Fatih Portakal’ın boynunun borcu…”

Cevizoğlu, “Kendisine resmen teklif edilmediği halde ben (moderatörlükten) çekildim diyen” Uğur Dündar’ın da çekilme gerekçeleriyle tam olarak ne kastettiğini açıklaması gerektiğini dile getirdi.

Cevizoğlu, bu konuda şunları söyledi:
“ ‘İki adaya ve bana demokratik açıdan zarar verebilecek gelişmeleri haber alıyorum. Ben çekiliyorum’ dedi. Bunları açıklamak durumunda… Hem iki adayı zan altında bırakmak, hem moderatörlüğe seçilen kişiyi (ki şu anda İsmail Küçükkaya) zan altında bırakacak bir şey. Sen çekiliyorsun da moderatör olan, olmaya aday olan kişiler çekilmiyorsa, ne demek? Sana bir tehdit mi var? Seni kim tehdit edebilir? Ediyorsa açıklayacaksın. Tehdit yoksa o zaman böyle konuşmayacaksın. Yani ortaya bir laf atıp da genel ifadelerle kuşku uyandırmamak gerekiyor; ama Fatih Portakal’ın sözleri önemli. Tabii, Devlet Bahçeli’ninki de önemli.”

“Millet uzaya çıkıyor, biz daha Muratgilin damından atlayamadık”

ORTAK YAYININ RÖVANŞI DA YAPILMALI
Dr. Hulki Cevizoğlu, 16 Haziran Pazar günü yapılacağı açıklanan ortak yayının, seçimden önce bir de rövanşının yapılması gerektiğini ifade ederek, Amerika’da da öyle olduğunu söyledi.

BUNU BİR TARAFA YAZMALIYIZ
Moderatörlük için İsmail Küçükkaya ismini Ekrem İmamoğlu’nun önerdiğini belirten Hulki Cevizoğlu, “Moderatörü Ekrem İmamoğlu’nun seçerek karşı tarafa sunması ve kabul ettirmesi, 23 Haziran’dan sonra yapılacak değerlendirmeler açısından önemli. Bunu bir tarafa yazmalıyız” dedi.