• ÇED raporunun ardından İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklaması
  17 Ocak 2020

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kanal İstanbul ÇED raporunu onayladıklarını bildirmesinin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Kanal İstanbul açıklaması geldi.

  Tüm hukuki yolları kullanacaklarını açıklayan İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili 1:100.0000 planına itiraz dilekçesini sundu.

  Kanal İstanbul’la ilgili süreci yakından takip edeceklerini belirten İmamoğlu, şöyle devam etti:

  “Mahkeme açma hakkını kullanacağım”

  ÇED raporuyla ilgili on binlerce insanımız başvuruda bulundu. Bugün Çevre Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul kararını verdi. Bizim için şaşırtıcı bir karar değil. Süreci takip etmeye devam edeceğim. Bugün askıda kalan 1:100.000 imar planına itiraz edeceğiz. Bakanlık tarafından düzensiz hiçbir bilgilendirme yapılmaksızın, düşünceler alınmaksızın bir karar verilmiştir. Kanal İstanbul için, 100.000 plan değişikliği sürecinde her şeyi aceleye getirme süreciyle askıya çıkarılmıştır. Ben bugün bu plana itirazımı vereceğim. Süreci bununla da bitmiyor. ÇED raporuna kişilerin hukuku çerçevesinde, mahkeme açma hakkını kullanacağım. Bu ayın sonuna kadar bütün İstanbulluların bu plana itiraz haklarını kullanma konusunda özveri hissediyorum.”

  Kanal İstanbul’da ÇED raporu onaylandı

  “Askı süreci bittikten sonra bununda mahkeme süreci var”

  Kanal İstanbul projesi için tüm hukuki yolları deneyeceklerinin altını çizen İmamoğlu, “Askı süreci bittikten sonra bununda mahkeme süreci var. Dolayısıyla hukuki yollar da İstanbulluların büyük desteğiyle İstanbul’un geleceği olan Kanal İstanbul ki bana göre en büyük ‘ihanet’ için tüm hukuki yolları kullanacağız” şeklinde konuştu.

  Öte yandan İmamoğlu’nun kendisine verdiği mektup ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

  “(Kanal İstanbul için İmamoğlu’nun mektubu) Bu mektup gizli bir mektup. Kendisi bir açıklama yaptı mı yapmadı bilmiyorum. Size anlattıklarından farklı şeyler var içinde. Kişiye özel bir mektupsa bunu açıklamam doğru olmaz. Gündemde olan bir konu olması nedeniyle söyleyeyim. Kanal İstanbul bu şahsın konusu değil, bizim konumuz. Bunların ifade ettiği gibi yalanlarla dolu, örneğin yurtdışından şu kadar bir yeri var vs… Hanımefendinin burada yeri yok, yalan. CHP’liler buradan yer kapatıyor diye haberler de var. Bu da benim konum değil. Parası olan alabilir.”

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kanal İstanbul ile ilgili ÇED raporunu onaylamasına bir tepki de Çevre Mühendisleri Odası’ndan geldi. Oda tarafından yapılan açıklamada rant vurgusu yapıldı.

  “Rant projesi” tepkisi

  ÇED raporunun onaylanmasının ardından yazılı bir açıklama yayımlayan Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Kanal İstanbul’un bir “rant projesi” olduğunu belirtti.

  Yapılan açıklamada, “Bu proje ile İstanbul’un en önemli yüzey su kaynakları ve yeraltı su kaynakları yok olacak, ekolojik yaşam alanları, tarım alanları geri dönüşü olmayan ekolojik yıkım ile talana açık hale gelecektir” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “100 bin İstanbullunun itiraz dilekçesi ve bilim insanlarının görüşleri dikkate alınmadan ÇED raporunun hızlıca onayı ve yakında ihalesinin yapılacağının duyurulması, bu projede kamu yararının gözetilmediğinin göstergesidir” denildi.