Çavuşoğlu: İdlib’de şu anda tam olarak ateşkes sağlandığını söylemek mümkün değil

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’nin S-400’le ilgili mektubunun üslubunu kabul etmediklerini, Türkiye’nin S-400 savunma sistemini aldığını açıkladı. “Hiç kimse Türkiye’ye ültimatom veremez” diyen Çavuşoğlu, “S-400 savunma sistemi Türkiye’ye gelecektir” diye konuştu. Çavuşoğlu, Fransa’nın YPG ile işbirliğini ise doğru bulmadıklarını söyledi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Fransa’nın YPG ile yakın iş birliğini doğru bulmuyoruz. Fransa’nın YPG ile iş birliği içinde olması Fransa’ya yakışmaz.
  • ABD’nin S-400 mektubun üslubunu kabul etmiyoruz. Hiç kimse Türkiye’ye ültimatom veremez. Türkiye, Rusya’dan S-400 savunma sistemini almıştır, Cumhurbaşkanımız belirtti. Türkiye aldığı karardan vazgeçmez. S-400 savunma sistemi Türkiye’ye gelecektir.
  • (İdlib’de ateşkes iddiası) Şu anda tam olarak ateşkes sağlandığını söylemek mümkün değil. İdlib’de biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Rejim burada okulları, hastaneleri ve sivilleri hedef alıyor. 200 bin sivil evini terk etmiş durumda. Bu felakettir.
  • Bu sabah 10’uncu gözlem üssümüze yönelik bir saldırı oldu, 3 askerimiz hafif şekilde bundan etkilendi. Saldırıların kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Rusya ile bu konuylla ilgili görüşüyoruz. Rejim saldırılarını sürdürürse gereğini yaparız. Bundan kimsenin tereddütü olmasın.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam AK Parti’nin grup toplantısında Rusya’dan S-400 alımıyla ilgili, “Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay da bu sistemin teslimi yapacaktır” ifadelerini kullanmıştı.