• Çanakkale’den Kaz Dağları için yükselen çığlık: Burayı da yok edecekler
  30 Temmuz 2019


  Kaz Dağları’da 195 bin ağacı kesen uluslar arası maden tekeli Alamos Gold’un bölgeye vereceği tahribatın görünenden daha büyük olduğu ortaya çıktı.

  Bizim TV yayınına bağlanan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay yurttaşların maden şirketine karşı başlattığı ‘Su ve Vicdan nöbetini’ anlattı.

  Maden sahasını ekranlara yansıtan Mutluay 613 hektarlık yeşilliğin yok edileceğini gösterdi.

  Youtube kanalı Bizim TV’de Gazeteci Orhan Şahin’in soruları yanıtlayan Mutluay, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın kesilen ağaç sayısının 13.400 olduğu, Kirazlı-Balaban Tepesi’nin Kazdağları’na ait olmadığı iddialarına yanıt verdi.

  Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamına bakanlıktan savunma: Sadece 13 bin ağaç kesildi

  Mutluay, “Orman Fakültesi’ne yeni başlayana birinci sınıf öğrencisi bile Kaz Dağları’nın sadece Kaz Dağı olarak adlandırılan bir tepe olmadığını bilir. Kaz Dağları silsilesi alanı 258 bin hektardır, Kaz Dağı Milli Parkı 31 bin hektardır. Onun için bu açıklamayı özellikle orman mühendislerinin böyle bir açıklama yapmasını yadırgadığımı söylemek isterim” diyerek Bakanlığın bölgenin Kaz Dağları içinde yer almadığı iddiasına yanıt verdi.

  Ağaç kesimlerinin halen devam ettiğini belirten Mutluay, bölgedeki vatandaşların ağaç kesimine karşı “Su ve vicdan nöbeti” başlattıklarını belirtti.

  BURADAKİ EKOSİSTEM MİLYONLARCA YILDA OLUŞTU 

  Bakanlığın buranın tekrar ağaçlandırılacağı açıklamasına yanıt veren Mutluay, “Orman bir ekosistemdir, canlı yaşamıdır, bu milyonlarca yılda oluşmuştur. Sadece ağaç dikerek bu ekosistemi nasıl canlandıracaksınız?” dedi.

  Çevrecilerden Kaz Dağları’nda ‘su nöbeti’