• Çakırözer: “Basın kartlarının iptali bir cezalandırma yöntemi”
  25 Ocak 2020

  CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Evrensel Gazetesi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası dahil olmak üzere bazı gazetecilerin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından basın kartlarının iptal edilmesine tepki gösterdi.

  Yenilenen basın kartı başvurularının bir yıldır bekletildiğini hatırlatan Çakırözer, “Gazetecilerin ellerindeki mevcut basın kartlarının gerekçesiz bir şekilde iptal edildi. Gazeteciler; mesleklerini yapmak, halka gerçekleri aktarmak için mecbur bırakıldıkları basın kartından fiilen mahkum bırakılıyor” diye konuştu.

  Gazetecilerin mesleklerini yapabilmeleri için basın kartı taşımaya mecbur bırakıldıklarını dile getiren Çakırözer, basın kartı ile ilgili tüm işlemlerin Cumhurbaşkanlığı yetkisine alınması ile basın kartının gazeteciler için yeni bir tehdit haline geldiğini ifade etti.

  Cumhurbaşkanlığı’nın basın kartı taşımak için gereken koşulları arttırdığını dile getiren Çakırözer, “Yılların sarı basın kartı, Cumhurbaşkanlığı’na geçiş ile birlikte turkuaz kart oldu. Basın Kartı Yönetmeliği değişti; kart taşıma koşulları ağırlaştırıldı, kart iptali ise kolaylaştırıldı. Basın Kartı Komisyonu iktidara yakın isimlerden oluşturuldu” dedi.

  “İletişim Başkanlığı sorularına yanıt vermiyor”

  Çakırözer, basın kartlarının iptal edilmesinei “Tüm gazetecilerden yeni basın kartı için başvurusu alındı ancak başvuruların hepsi karşılanmadı. Pek çok gazeteci bir yıl bekletildi. Böylece basın kartı başvurularının bekletilmesi cezalandırma pratiğinin kendisi haline geldi” sözleriyle karşı çıktı. Çakırözer sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Gazeteciler fiilen kartsız bırakılıyor. Evrensel Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Fatih Polat dahil neredeyse tüm kadrosunun, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş’un, Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral’ın basın kartlarının iptal edilmesinin gerekçesi ne?

  “Gazeteciler; mesleklerini yapmak, halka gerçekleri aktarmak için mecbur bırakıldıkları basın kartından fiilen mahkum bırakıldı. Turkuvaz kart için daha ne kadar bekletileceklerini bilmeyen gazeteciler ellerindeki sarı basın kartı’ndan da oldu.

  “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı sorularına yanıt vermiyor. Yeni kart için yaptıkları başvurunun ne zaman sonuçlanacağı bilinmiyor. Bu sürede mesleklerinin gereklerini nasıl yerine getireceklerini bilmiyorlar. Meclis’e giremiyorlar. Pek çok davayı, sokaktaki etkinlikleri izleyebilmeleri basın kartı taşımalarına bağlı. Bu, basın özgürlüğüne en büyük darbe.”

  “Belirsizlik giderilmeli”

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na çağrı da yapan Çakırözer, “Bu belirsizlik bir an önce giderilmeli. Kart iptallerinden geri adım atılmalı ya da Basın Kartı Komisyonu bir an önce toplanarak yeni basın kartı başvurularının tamamını karşılamalı” dedi.

  Bianet’in haberine göre gazetecilerin giderek ağırlaşan koşullarda haber yapmaya çalıştığını ifade eden Çakırözer, “Basın kartı, basın ve ifade özgürlüğünün baskı altına alınması için daha fazla araç haline getirilmemeli” ifadelerini kullandı.

  “Gazetecilerin kartlarını gazeteciler versin”
  Basın kartlarının basın meslek örgütlerinden oluşan bağımsız bir kurul tarafından verilmesi yönünde talebin yıllardır dile getirildiğini de belirten Çakırözer, “Son yaşananlar gösterdi ki gazetecilerin kartlarını artık gazeteciler hazırlamalı. Kart taşımanın koşulları yine gazeteciler tarafından belirlenmeli” diye konuştu.