• Burhan Kuzu’dan dolandırıcılık iddialarına cevap
  07 Kasım 2019

  16 Punto Haber Merkezi

   

  Burhan Kuzu, hakkındaki dolandırıcılık suçlamaları hakkında konuştu. Kuzu, “Ortada dolandırıcılık faaliyeti yok maliyeden izinli bir faaliyetimiz vardı” dedi.

  Babıali TV’de Suat Toktaş’ın sunduğu Babıali Yokuşu programına bağlanan Kuzu, hakkındaki dolandırıcılık iddialarını reddetti. Bahsedilen konunun bir iş insanının parasını Türkiye’ye getirme çabası olduğunu belirten Kuzu, “Ben bu paranın getirilmesine aracı olmaya çalıştım” dedi.

  “Bir koyup on alacaklardı alamadılar”

  Nurullah Buhari adlı iş insanının 780 milyon dolarlık servetinin Türkiye’ye getirilmesine yardım etmeye çalıştığını söyleyen Kuzu, “Buhari’nin parasının gelmesi için para toplanıyor. Herkes kendi öz sermayesini kullanarak parasını verecek, bunun karşılığında, para ülkeye geldiğinde de fazlasıyla geri alacaktı. Bir koyup on alacaklardı. Ama sorun çıktı Buhari’nin parası getirilemedi. Bu arkadaşlar da mağdur oldular. Fakat bu mağduriyetin benimle alakası yok” dedi.

  “Benden bir şey koparamayınca dava açtı”

  Buhari ile daha önce tanışmadığını söyleyen Kuzu, “Ben Mustafa Atılgan aracılığıyla Buhari’yi tanıdım. Mustafa da galiba tefeciden para almış zora girmiş. İş olmayınca benden para istedi. Ben de neden vereyim? Bu işe gram para yatırmadım zaten. Sadece aracı olacaktım. İşlemler sırasında sorun çıkacaksa ilişkilerim kullanıp çözecektim. Ama olmadı. İş olmayınca da benden para istedi. Bir şey koparamayınca da dava açmış” ifadelerini kullandı.

  “Kaçak göçek iş yok maliyeden izinli”

  Yapılan faaliyetin gizli ve yasa dışı olmadığını söyleyen Kuzu, “Bu paralar Afrika’daki bazı ailelerin paralarıymış. Türkiye vatandaşı olduğu için parasını buraya getirmek istiyor. Zaten maliyeden izinli bir faaliyet yaptık” dedi. Kendisinin Buhari’ye yardım etmek amacıyla konuya dahil olduğunu söyleyen Kuzu, “Anladığım kadarıyla bunlar şebeke, para var getireceğiz diyorlar. Masraflar için para topluyorlar ve getirmiyorlar. Ben bilseydim bu işe girmezdim” dedi.

  “Benim ismim üzerinden kıyamet koparılıyor”

  Hakkımdaki şikayet dilekçesi reddedildiğini söyleyen Kuzu, “Çünkü gayet mesnetsiz. Ben ifadeye gittim ondan sonra kovuşturmaya dönüşmedi. Burhan Kuzu ismi üzerinden kıyamet koparıyorlar. Boş buldukça saldırıyorlar. Sonuçta ismimizin bir karşılığı var” dedi. Atılgan’ın kazanç elde edemediği için dava açtığını söyleyen Kuzu, “18 yaşındaki oğlunun hesabını bu işlemlerde aracı olarak kullandı. Millet buna parasını gönderdi. Geri alamayınca da bunlarla arası bozuldu tabi. Ben elimden geldiğince insanların mağduriyetini gidermeye çalıştım tabi. Ama herkese yardımcı olamam” dedi.

  “Mustafa para koparamayınca işi buraya getirdi”

  Dolandırıcılık faaliyetinin Nurettin Buhari tarafından yapılmadığını söyleyen Kuzu, “Buhari bir iş adamı yatırım yapmak, parasını getirmek istiyor. Parayı Mustafa’nın oğlunun hesabına yolluyor. O da dövize çevirip yurt dışına gönderiyor. Mustafa’nın kuruş parası yok bu süreçte. Ben ne koparırım diye girdiği işte bir şey elde edemeyince ortalığı bulandırıyor. Konuyla tek alakası oğlunun hesabının kullanılması” dedi.