• “Bu operasyon başarısız dış siyasetin sonucudur”
  08 Ekim 2019

  Baransel Ağca

  AKP’nin ilk iktidar döneminde Meclis’e gelen Irak tezkeresine ret oyu veren ve ardından partiden ayrılan AKP eski milletvekili Emin Şirin, Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyonun başarısız bir dış politika sonucunda zorunlu hale geldiğini söyledi.

  Muhalefetin sessizliği AKP’ye fırsat yarattı

  16 Punto’ya konuşan Şirin, “Yıllardır süre gelen yanlış dış politika, Türkiye’yi bu operasyona mecbur bırakmıştır. AKP öyle yanlış hamleler yapmıştır ki bugün bu operasyon zorunlu hale gelmiştir” dedi. AKP’nin bu hamleyle zayıflama sürecini durdurmayı amaçladığını belirten Şirin, “Muhalefete bakıyorsunuz ses yok. Yeni parti kurup ülkenin geleceğinde rol alacağını söyleyen Davutoğlu’na, Babacan’a bakıyorsunuz ses yok. AKP de böyle bir fırsatı değerlendirerek yerel seçimlerle birlikte başlayan kan kaybını önleme fırsatı buldu” ifadelerini kullandı.

  “Cenevre’de masada olmak adına desteklerdim”

  Irak tezkeresine verdiği ret oyunun ardından hedefe oturtulduğunu söyleyen Şirin, “WikiLeaks belgeleriyle öğrendim ki ABD’nin Ankara Sefareti benim hakkımda ağza alınmayacak düzeyde saygısız raporlar ve mailler yollanmış. Zaten bu sürecin sonunda da Ergenekon davasına dahil edildim. Bu hamlenin tezkeredeki duruşumla doğrudan bağı vardı” dedi. Bugün Meclis’te olsa operasyonu desteklemek zorunda kalacağını söyleyen Şirin, “Türkiye’nin Cenevre’de masada olabilmesi adına desteklerdim. Ancak bu süreci buraya getirenin de AKP olduğunu unutmamak lazım. Bu zamana kadar atılan adımlar, söylemek istiyorum ki oldukça acıklı hatalardır” dedi.

  “ABD ile anlaşmalı bir operasyon”

  Yapılacak operasyonun ABD’den bağımsız olmadığının anlaşıldığını söyleyen Şirin, “Bu operasyonun ABD ile anlaşmalı olarak yapılacağını görüyoruz. Bunu nasıl anlayabiliriz? Donald Trump’ın tweetlerine bakıldığında bu açıkça görülüyor. ABD kendi çizdiği sınırlar içerisine bir operasyona izin veriyor. Trump küstahça ve diplomaside olmayan bir dille belirlenen kırmızı çizgilerin aşılmamasını istiyor. Burada asıl soru şu: Nedir bu kırmızı çizgi? ABD ile hangi konularda anlaşma sağlandı? Hangi konularda sağlanamadı?” sorularını sordu.

  “AKP’de bu operasyona mantıklı bir çerçevede itiraz edebilecek kimse yok”

  Kendisinin bulunduğu dönemle AKP’nin şimdiki döneminin oldukça farklı olduğunu söyleyen Emin Şirin, “Ben o dönem fikrimi söyledim. Bugün bu operasyona mantıklı nedenlerle itiraz edebilecek tek bir AKP milletvekili yoktur. Neden bu operasyonu yapmak zorunda kaldık diyecek kimse yok. Biz Kobane sürecinde gerekli adımları atıp Kobane’ye girseydik, bugün YPG diye bir tehdit sınırımızda olmazdı” dedi.

  “Esad ile anlaşmadan yapılacak her şey hayal”

  Türkiye’nin uluslararası hukuku zedeleyecek hamlelerden uzak durması gerektiğini belirten Şirin, “Ben bu süreçte bu operasyonu zaruri görüyorum. Cenevre’de bu ülkenin masada yer alması açısından zorunda kalınan bir operasyon. Fakat Esad rejimi ile anlaşmadan yapılacak hiçbir şeyin karşılığı yok. Sen Suriye’nin tapulu malı olan toprağa TOKİ ile giremezsin. Bu hukuki değil. Esad ile uzlaşmadan atılacak adımlar AKP’nin hayal dünyasından ibarettir” ifadelerini kullandı.