• Boris Johnson altı günde altı oylama kaybetti
    10 Eylül 2019

    Britanya’da Avam Kamarası, Boris Johnson hükümetinin erken seçim talebini bir kez daha reddetti ve hükümeti anlaşmasız Brexit planlarını açıklamaya zorladı. Boris Johnson bu sonuçla beraber Avam Kamarası’nda altı günde altı seçim kaybetmiş oldu.

    “Susturulduk” pankartı

    The Guardian’ın aktardığına göre Avam Kamarası’ndaki oturum gergin geçti. Johnson’ın parlamentoyu 6 hafta tatil etme kararını eleştiren bazın muhalefet milletvekilleri Muhafazakarlara “utanın” diye bağırırken, bazıları da “susturulduk” yazılı pankartlar tuttu.  Avam Kamarası, “Operasyon Yellowhammer” belgelerinin içeriğinin milletvekilleriyle paylaşılması için yapılan oylamada 311’e 302 oy kullandı. Oylamanın sonucuna göre Johnson hükümeti, anlaşmasız Brexit planı olan “Operasyon Yellowhammer”ın içeriklerini paylaşmak zorunda kalacak. Planın sızan bir bölümünde anlaşmasız Brexit hâlinde ilaç ve gıda sıkıntısı yaşanabileceği ifade ediliyordu.

    Johnson bu oylamanın ardından ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn’i erken seçimi desteklemediği için “korkaklıkla” suçladı. Avam Kamarası’nda erken seçim için yapılan ikinci oylamada da üçte ikilik çoğunluğa ulaşılmadı. Parlamento dün itibariyle 14 Ekim’e kadar tatile girdi. Bu sebepten dolayı Johnson’ın planladığı gibi Ekim ortasında erken seçim yapılması ihtimali ortadan kalktı.