• Binlerce bilim insanından iklim acil durum deklerasyonu
  06 Kasım 2019

  Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan 11 binden fazla bilim insanı, iklim acil durum çağrısında bulundu.

  11 binden fazla bilim insanı tarafından imzalanan ve BioScienceda yayınlanan iklim acil durum çağrısında, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeyi temel alan iklim kriziyle mücadele stratejisine ek olarak “dünya üzerinde çok daha az insanın yaşaması gerektiği” yönünde uyarılar yer aldı.

  “Gezegenimizin bir iklim acil durumu ile karşı karşıya olduğunu deklare ediyoruz”

  40 yıl önce İsviçre’nin Cenevre kentinde 50 bilim insanının bir araya geldiği dünyanın ilk iklim konferansına vurgu yapan bilim insanları,” Bizler, dünyanın farklı yerlerinden 11 binden fazla imzacı bilim insanı olarak, açıkça ve tartışmasız bir şekilde gezegenimizin bir iklim acil durumu ile karşı karşıya olduğunu deklare ediyoruz” dedi.

  “Dünya üzerinde yaşayan nüfusun kontrol altına alınması gerekiyor”

  Siyasetçilere enerji, gıda ve ekonomi politikaları konularında hızlıca gerçekleştirilmek üzere özel uyarılarda bulunan bilim insanları; bir adım daha ileri giderek, dünya üzerinde yaşayan nüfusun kontrol altına alınması gerektiğini belirtti.

  Bilim insanları, dünya üzeride yaşayan nüfusun “istikrarlı hale getirilmesinin mecburi olduğunu ve toplumsal bütünlük çerçevesinde azaltılması gerektiğini” ifade etti.