• Beyaz Saray: IŞİD tutuklularının sorumluluğu Türkiye’de olacak
  07 Ekim 2019

  Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bir telefon görüşmesi yapıldığı ve ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı operasyonun ele alındığı belirtildi.

  ABD desteklemiyor

  Açıklamada, Türkiye’nin düzenleyeceği operasyonla ilgili, “ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” ifadeleri kullanıldı.

  “IŞİD üyeleri Türkiye’nin sorumluluğundadır”

  Beyaz Saray’ın açıklamasında dikkat çeken bir diğer nokta ise IŞİD üyesi tutuklulara dair olan bölümdü. Bu bölümde, “Suriye’de yakalanan IŞİD üyelerinin kendi ülkelerine iade edilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Fakat pek çok ülke, güvenlik nedeniyle bu durumu kabul etmiyor. ABD sonsuza kadar bu tutuklulardan sorumlu olamaz. Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır bölgede yakaladığı IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak” ifadeleri kullanıldı.

  “Kimsenin toprağında gözümüz yok”

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ise sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak.” ifadelerine yer verdi.