• Basın kartı komisyonunda gazeteci örgütleri yok, SETA var
  04 Ağustos 2019

  Çakırözer, “Yeni komisyonun 9 üyesinden ikisi Cumhurbaşkanlığı’ndan, bunlardan İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı gazetecileri fişleyen raporu ile bilinen SETA’nın araştırmacı kadrosunda bulunmuş. Komisyonun 3 üyesi ATV, Star ve Daily Sabah gazetelerinden. İki üyesi ise Anadolu Ajansı ve TRT’den. Türkiye Gazeteciler Sendikası yok. Gazeteci cemiyetleri yok. Basın meslek örgütlerinden seçilenler aynı zamanda Anadolu Ajansı ve Daily Sabah gazetesi yöneticileri. İletişim Başkanlığı akreditasyon ayıbını basın kartı komisyonunda da sürdürüyor. Basın kartı zaten artık sarı değil turkuaz. Turkuvaz Medya grubunun ağırlığı ile Basın Kartı Komisyonu da artık ‘turkuvaz” dedi.

  Başbakanlığın kapanması ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanan, ardından kuruluş yönetmeliğini değiştiren, bir yıldan uzun süredir toplanmayarak basın mensuplarını mağdur eden Basın Kartı Komisyonu temmuz ayında toplandı.

  CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, “Toplantı tam bir gizlilik içinde yapıldı. Geçmiş yıllarda basın kartı komisyonunun toplanacağı duyurulurdu. Komisyonun sonuçları açıklanırdı. Ama yeni komisyonun hem oluşumuna hem de temmuz ayı toplantısının sonuçlarına dair bilgilendirme sadece basın kartı başvurusu sahipleri ile sınırlandırıldı. Bu kadar kalın bir sır perdesi içinde komisyonun üyeleri de merak konusuydu” dedi.

  TEK YETKİLİ İLETİŞİM BAŞKANLIĞI
  Aralık 2018’de değiştirilen yönetmelikle Basın Kartı Komisyonu üyelerini belirleme yetkisinin sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na verildiğini anımsatan Çakırözer, “Komisyonun 2 üyesi zaten İletişim Başkanlığı’nı temsil edecekti. Kalan 7 üyenin tamamının da Başkanlıkça belirlenmesi sağlanmıştı” diye konuştu.

  ATV, SABAH, STAR, TRT, ANADOLU AJANSI ve SETA
  “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı yönetmelikte olduğu gibi iki üye temsil ediyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un danışmanı Mücahit Eker. Sobacı yaklaşık 150 gazeteciyi fişleyen raporu ile bilinen SETA’nın araştırmacı kadrosunda bulunmuş. Sürekli basın kartı sahiplerini komisyonda ATV yöneticisi temsil ediyor. Basın Kartı sahiplerini temsil eden üyelerden biri Star Gazetesi yazar kadrosunda diğeri TRT Haber yöneticisi” dedi.

  TGS YOK, CEMİYETLER YOK
  Basın Kartı Komisyonu’nun eski yapısında 15 üyenin bulunduğunu, 3’ünün Türkiye Gazeteciler Sendikası, 2’sinin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, ikisinin ise Ankara ve İzmir Gazeteciler cemiyetleri tarafından belirlendiğini ifade eden Çakırözer, “Yönetmelik değişince bu çoğulcu ve basın meslek örgütlerinin ağırlığını koyabileceği yapıya son verilmişti. Yeni yönetmelikle basın meslek örgütlerinin temsiliyeti 3’e indirilmişti. Yeni Basın Kartı Komisyonu’nda Türkiye Gazeteciler Sendikası yok. Gazeteci cemiyetleri yok. Gazeteciler Federasyonu yok. Sadece hükümet eliyle kurdurulan örgütlerin yine tek adam yanlısı gazetecileri var. Sendikaları temsil eden kişi Anadolu Ajansı’nın editörü. Dernekleri temsil eden kişi Daily Sabah Gazetesi ve Doğuş Grubu’ndan. Anadolu yayıncılarını temsil eden isim de AKP’li belediye meclis üyesi” dedi.

  GAZETECİLERİN TÜMÜNÜ TEMSİL ETMİYOR
  Yeni komisyonun 9 üyesinden 2’sinin Cumhurbaşkanlığı’ndan 3 üyesinin iktidara yakın medyanın temsilcilerinden ikisinin TRT ve Anadolu Ajansı’ndan seçilmesinin kabul edilemeyeceğini belirten Çakırözer, “İletişim Başkanlığı akreditasyon ve sansür ayıbını sürdürüyor. Bu komisyon gazetecilerin medyanın tümünü temsil etmiyor. Basın Kartı Komisyonu’nu da kendi mahallesinde kuran Saray giderek daralan basın özgürlüğüne karşı yeni bir engel mekanizması daha kurdu. Basın kartı artık sarı değil turkuaz. Turkuvaz Medya grubunun ağırlığı ile Basın Kartı Komisyonu da artık ‘turkuvaz” diye konuştu.

  Çakırözer, “Bizler, sık sık dile getirdiğimiz gibi basın kartlarının meslek örgütleri tarafından dağıtılmasını talep ediyoruz. Basın Kartı Komisyonu gibi bir mekanizmaya mutlaka ihtiyaç duyuluyorsa da geçmişte olduğu gibi basın meslek örgütlerinin çoğunlukta olduğu komisyon toplantıları ile basın kartlarının dağıtılması gerekiyor. Basın ve ifade özgürlüğünün korunmasının şartlarından biri de budur” ifadelerini kullandı.

  YENİ KOMİSYON MECLİS GÜNDEMİNDE
  Çakırözer, yeni basın kartı komisyonunun üye yapısını ve kararlarını Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt aradı:

  “Yeni oluşturulan Basın Kartı Komisyonu’nun üyeleri kimlerdir? Üyeler, yönetmelik hükümleri çerçevesinde hangi basın meslek örgütlerini temsilen belirlenmiştir? Üyelerin temsil ettikleri basın meslek örgütlerinin kaç üyesi vardır? Basın Kartı Komisyonu Temmuz ayı toplantısında kaç basın kartı başvurusunu değerlendirmiştir? Kaç başvuru onaylanmış, kaç başvuru reddedilmiştir? Yönetmelik hükümleri çerçevesinde ret gerekçeleri nelerdir?”

  Yeni Basın Kartı Komisyonu’nun üyeleri şöyle:
  1. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobacı
  2. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Danışmanı Mücahit Eker
  3. Sürekli Basın Kartı sahiplerini temsiler ATV Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı
  4. Basın Kartı sahiplerini temsilen Star Gazetesi yazarı Halime Kökce
  5. Basın Kartı sahiplerini temsilen TRT Haber Koordinatörü Yahya Bostan (Sabah Gazetesi’nin eski Ankara Haber Müdürü ve Yazı İşleri Müdürü)
  6. Medya İş Sendikası’nı temsilen Anadolu Ajansı Finans Haberleri Editör Yardımcısı Hasan Arslan
  7. Medya Derneği’ni temsilen Daliy Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Zahid Altay
  8. Televizyon Yayıncıları Derneği’ni temsilen Doğuş Yayın Grubu Ankara Temsilcisi Murat Baran Şevişoğlu
  9. Anadolu Yayıncıları Derneği Başkanı Sinan Burhan (Altındağ Belediye Meclis AKP’li üyesi, 24 Haziran seçimleri AKP’den milletvekili aday adayı)