• Bankalar kredi faizlerinde indirime gitti
    13 Eylül 2019

    Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası ve Türk Eximbank kredi faizlerinden indirim yaptı. Ziraat Bankası kurumsal kredi, ihtiyaç kredisi ve konut kredilerinin faiz oranından indirim yaptı. İş Bankası konut kredilerinin, Vakıfbank ihtiyaç ve konut kredisinin, Türk Eximbank da ihracata yönelik kredilerin faiz oranlarını düşürdü.

    Ziraat Bankası kurumsal kredi faiz oranlarını 16 Eylül’den geçerli olmak üzere yıllık yüzde 13-15,5 aralığına kadar düşürdü. İhtiyaç kredisi faiz oranlarını da maaş müşterileri için aylık yüzde 1,25’e ve maaş dışı müşteriler için ise aylık yüzde 1,35’e çeken banka, ayrıca, konut kredilerinde 500 bin TL ve üzeri kredilerde faiz oranını aylık yüzde 1,19 olarak belirledi. 500 bin TL altındaki konut kredilerindeki faiz oranı ise değiştirilmeyerek aylık yüzde 0,99’da sabit bırakıldı. Türkiye İş Bankası da konut kredisi faiz oranlarını indirdi. Konut kredilerinde 120 ay vadeye kadar yüzde 1,17 oranı uygulayacak.

    Vakıfbank ise maaş müşterileri için ihtiyaç kredisi faizi 60 ay vadeye kadar yüzde 1,45’ten yüzde 1,25’e, diğer müşteriler için de 60 ay vadeli kredi faiz oranını yüzde 1,55’ten 1,35’e indirdi. Konut kredilerinde ise 500 bin TL’ye kadar olan kredilerde aylık yüzde 0,99 faiz oranını koruyan banka, 500 bin TL üzerindeki konut kredilerinde faiz oranını aylık yüzde 1,15’e çekti. Bankadan yapılan açıklamaya göre, 16 Eylül’den itibaren geçerli olacak bireysel faiz indirim kampanyası kapsamında kredi tahsis ücreti yüzde 0,5 olurken, bu ücret üzerinden yüzde 5 de Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) alınacak. Konut kredilerinde ise BSMV muafiyeti olacak.

    İhracata yönelik finansman sağlayan Türk Eximbank da 1 yıl vadeli TL kredi faiz oranınında 1 puan indirim yaptı. Türk Eximbank’tan yapılan açıklamaya göre, ihracatçı KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün ihracatı yapan firmalara yönelik olarak kullandırılan 1 yıl vadeli TL kredilerin faiz oranının yaklaşık 1 puan indirimle yüzde 10,65’e düşürüldü.