• Balık ekmekçiler: Bu kültürün sahibi biziz
  06 Kasım 2019

  Röportaj- Baransel Ağca

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Eminönü’nde balık ekmek satan teknelerin kaldırılmasına dair kararı tartışılmaya devam ediyor. Balık ekmekçiler ve İBB arasındaki hukuki süreç, İBB lehine sonuçlanmış ve tahliyeye dair alınan yürütmeyi durdurma kararı kaldırılmıştı.

  “İmamoğlu gelsin kulağımızı çeksin hatamızı söylesin”

  Mahkeme kararını Eminönü’nde tedirgin bir şekilde bekleyen balıkçılara, İBB’nin tahliye hamlesini sorduk. Tarihi Eminönü Turizm Balık Ekmek Kooperatifi Yönetim Kurulu üyesi Bayram Ceylan, yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için yeniden harekete geçtiklerini söyledi. Ceylan, “Burada bizden beklenenin ne olduğunu bilmek istiyoruz. Hatamız nedir öğrenelim istiyoruz. Sel baskınında başkanımız geldi esnafın sorunlarıyla ilgilendi. Şimdi de gelsin bizim mağduriyetimizle ilgilensin. Ne yaptıysak bilelim düzeltelim. Gelsin başkanımız kulağımızı çeksin hatamızı söylesin biz de düzeltelim. Yazık bu insanlara üç teknede toplam 150-200 kişi çalışıyor” dedi.

  “Bize saldırılınca neden haber olmuyor?”

  Tekne çalışanlarının bölgede yaşanan adli olaylarda adının geçmesi ve çıkan bir kavgada üç kişinin yaralanması hakkında da konuşan Ceylan, “Burası 25 metrekarelik bir alan. Buradan gün içinde 2-3 milyon insan geçiyor. Bu tarz olayların yaşanması bizi de rahatsız ediyor ama bir bakıma da normal. Bu kadar insanın olduğu yerde hizmet vermeye çalışıyoruz. Bizim saldırıya uğradığımız olaylar daha fazladır. Bir arkadaşımız bıçaklandı burada, o neden bu kadar gündem olmadı anlamış değiliz” ifadelerini kullandı.

  “Eminönü kültürünü biz yarattık”

  İBB Başkanı İmamoğlu’nun, “Oradaki insanlar bölgenin sahibi değil” sözlerini de değerlendiren Ceylan, “Biz tabi ki buranın sahibi değiliz. Devletimize ait bu mekan. Bizler burada kiracıyız. Ama buradaki tarihi ruhu yaratan biziz. Balık ekmek dediğinizde burası akla geliyor. Neden başka yer gelmiyor? Balık ekmek her yerde ama Eminönü başka. İşte bu farkı yaratan bizleriz” ifadelerini kullandı.

  “Lüks restoranda balık daha pahalı ama bizden az vergi veriyorlar”

  Ucuza mal edilen balığın pahalıya satıldığı iddialarına cevap veren Ceylan, “Biz diyorlar ki 3 liraya mal edilen balık 15 liraya satılıyor. İyi de güzel kardeşim lüks restorandaki adam da aynı balığı daha yüksek fiyata satıyor. Burada yiyen insan, en azından 15 liraya yiyebiliyor. Kaldı ki o restoranlara az vergi vermelerine rağmen kimse karışamıyor. Ben burada günde 15 bin lira fiş kesiyorum. Yıllık bura için belediyeye verdiğim kira parası 1 milyon civarı. Ama bizimle uğraşması daha kolay tabi” dedi.

  “Belediye arması altında çalışmaya hazırız”

  Çevre düzenlemesi nedeniyle teknelerin kaldırılacağı iddialarına dair de konuşan Ceylan, “Buradaki dert çevre düzenlemesiyse, biz bunu yıllardır talep ediyoruz. Tam 18 tane dava açtık buranın ortamını turistler ve esnaf için uygun hale getirmek amacıyla. Belediyemiz, başkanımız bizden ne istiyorsa yapmaya ve diyaloğa açığız. Bize diyorlarsa ki belediyenin arması altında çalışın, ona da hazırız. Yeter ki çalışalım, ekmeğimizden olmayalım” dedi.

  Tarık Balyalı: Bizi harekete geçiren Sayıştay oldu

  Balık ekmekçilerin İBB’ye yönelik eleştirilerini 16 Punto’ya değerlendiren CHP’nin İBB Meclis Grubu Sözcüsü Tarık Balyalı, konunun sadece çevre düzenlemesi ile ilgili olmadığını söyledi. Balyalı, “Mesele burada adli vakıların yaşaması veya çevre düzenlemesi değil. Sayıştay’ın belediyeye yönelik uyarısı var. Bir yeri aynı kişiye 10 yıldan fazla kiralamanın kamu yararına olmadığı yönünde bir uyarı. Bu balık ekmek tekneleri 2007’de bir yıllık sözleşme imzalamış. Sonrasında bu sözleşme her yıl otomatik olarak uzatılmış. Bu yıl itibariyle 12 yıl oldu. Biz de Sayıştay’ın uyarısını dikkate alarak, kamu yararını gözeterek bu sözleşmeyi yenilemedik” ifadelerini kullandı.