• Bakanlıktan ‘Kanal İstanbul’ gibi havalimanı tarifesi!
  17 Ocak 2020

  Bakanlıktan ‘Kanal İstanbul’ gibi havalimanı tarifesi uygulaması…

  Kanal İstanbul projesiyle gemilerin İstanbul Boğazı’ndan değil de Kanal İstanbul’dan geçeceğini savunan iktidar, İstanbul Havalimanı’na kıyak geçti.

  Ulaştırma Bakanlığı’nın Sabiha Gökçen Havalimanı için yeni hat başvurularının değerlendirilmeyeceği kararını alması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

  Sektör temsilcileri, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ‘En dakik havalimanlarından biri’ olduğunu vurgularken, İstanbul Havalimanı’na verilen aşırı önem nedeniyle Sabiha Gökçen’de 2017’de bitmesi gereken yeni pistin henüz tamamlanmaması ise dikkat çekti.

  İstanbul Havalimanı’nın daha çok tercih edilmesi isteniyor

  Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı için alınan kararın yolcuların İstanbul Havalimanı’nı daha çok tercih etmesi için alındığı belirtiliyor.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, (SHGM) Sabiha Gökçen Havalimanı’na mevcut uçuş izinlerinin üzerine yeni hat başvurularının değerlendirilmeyeceğini açıkladı.

  SHGM’ye bağlı Hava Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda, karara “halen devam etmekte olan bakım faaliyetleri ve yaşanan trafik yoğunluğu” gerekçe gösterildi.

  Sabiha Gökçen’e veto, İstanbul Havalimanı’na kıyak

  Cumhuriyet gazetesinden Emre Deveci’nin haberine göre, konuya yakın sektör kaynakları, Sabiha Gökçen’in 2019’da yüzde 78’lik pist, yüzde 80’lik terminal kapasitesiyle çalıştığını ve yüzde 83.42’lik zamanında kalkış oranıyla Official Aviation Guide (OAG) kendi sınıfında “en dakik havalimanı” seçildiğini hatırlatarak “Kapasite sorunu yok, amaç açık biçimde yolcuları ve havayolu şirketlerini, Sabiha Gökçen yerine İstanbul Havalimanı’na yönlendirmek” değerlendirmesinde bulundu.

  Yeni pist 3 yıldır tamamlanmadı

  Öte yandan, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra oldukça dikkat çeken Sabiha Gökçen Havalimanı, ikinci pisti yıllardır bitmedi. Karar gazetesinden Ali Yıldırım’ın haberine göre, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ihalesi gerçekleştirilen, başta ikinci pist olmak üzere, yollar ve tüneller ağır ağır işliyor. İhaleyi alan firmanın taahhüdü gereği 42 ayda yani 2017 yılı Haziran ayında teslim etmesi gereken pist için yeni teslim tarihi 2020 yılının ilk çeyreği olarak güncellendi. Aktarılan bilgilere göre, ikinci pist açıldıktan sonra mevcut pist bakıma alınacak ve en az altı ay süre ile yine tek pist olarak çalışıldıktan sonra iki pistli operasyonlara başlanabilecek.