• “Atatürk Barajı’na kanalizasyon suları akıyor”
  06 Kasım 2019

  CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Atatürk Barajı’na kanalizasyon suları aktığını söyledi.

  CHP’li Tutdere, TBMM’de 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşüldüğü oturumda söz aldı.

  “Yüzen Adalar tehlike altında”

  Tutdere, Atatürk Barajı’nda görülen kirlilik, son dönemde üç kez yaşanan balık ölümleri Çat Barajı üzerindeki doğal kültür mirası olan Yüzen Adalar’ın tehlike altında olduğunu gösterdiğini belirtti.

  CHP’li Milletvekili Abdurrahman Tutdere şöyle konuştu:

  “Adıyaman’da Türkiye’nin en büyük barajı Atatürk Barajı var. Atatürk Barajı son günlerde yeşile boyandı, hızla akan endüstriyel atıklar ve evsel atıklar barajın rengini değiştirmiş durumda. Yine, bundan yaklaşık bir ay önce Atatürk Barajı’nın kıyısında binlerce ölü balık bulundu.

  Bu balıklar suyun hızla kirlenmesi sebebiyle ölmüşlerdir. İlgili kurumlarca yapılan araştırmalarda, sudaki kanalizasyonlar sebebiyle, suyun yoğun bir şekilde kirlenmesi sonucu balıkların öldüğü tespit edilmiştir.

  Daha dün Besni ilçemizde bir HES’te -özellikle şirket sahiplerinin aşırı kâr hırsı- deredeki bütün suyu kanala verdikleri için, dereye su bırakamadıkları için yine binlerce balık ölmüştür. Peki, bu kanunla biz bu eylemi gerçekleştirenleri, bu kabahati işleyenleri cezalandırabiliyor muyuz? Bunlara ilişkin bir hüküm var, bunlara ilişkin bir düzenleme var mı?”