• Asgari ücret toplantısı sonrası taraflardan ilk açıklama
  02 Aralık 2019

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı zammı için bugün ilk defa toplandı. Taraflar toplantının basına açık kısmında açıklamalarda bulundu.

  Toplantı sonrası konuşan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, “Şunu iyi biliyoruz ki resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farklar oluşmaktadır” dedi.

  Bakan Selçuk “Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı.” derken, Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat , resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farklar olduğuna dikkat çekti.

  Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, şöyle devam etti:

  “Gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği yük mutfak harcamalarında kısıtlamaya yol almıştır. Doğalgaz ve elektrik gibi dar gelirli kesimlerin harcamalarında ağırlığı bulunan hizmetlerdeki fiyat artışı dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Ücretli çalışanlarda alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmuştur”

  Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları:

  “Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte.

  Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz.

  2019’da asgari ücrette yüzde 26 ile ciddi bir artış yaparak işçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair verdiğimiz sözü tutmuş olduk.

  Asgari ücretin satın alma gücüne baktığımızda AB’ye üye ve aday ülkeler sıralamasında 2002 yılı başında 15 sıradayken bu yıl 10. sıraya yükselmiş durumdayız.

  Çalışmalarını aralık ayında yapacak olan komisyonun ikinci toplantısı Türk-İş üçüncü toplantısı TİSK’İn ev sahipliğinde yapılacak.

  Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı.”

  Bakan Selçuk’un ardından Türk-İş temsilcisi Nazmi Irgat söz aldı.

  Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri: Alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmuştur

  Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, özetle şunları söyledi:

  Bakanlığın çağrısı üzerine 2020 yılı asgari ücretini tespit etmek için toplanmış bulunuyoruz. Toplumun büyük bir çoğunluğu çalışmaların sonucunu merakla beklemektedir.

  Çünkü asgari ücret düzeyini ekonomik ve sosyal alanda doğrudan ve dolaylı olarak etkisi büyüktür.

  Her alanda devam eden fiyat artışları karşısında geçim şartları giderek ağırlaşmaktadır.

  Şunu iyi biliyoruz ki resmi enflasyon ile halkın enflasyonu arasında büyük farklar oluşmaktadır. Gıda fiyatlarındaki artışın aile bütçesine getirdiği yük mutfak harcamalarında kısıtlamaya yol almıştır.

  Doğalgaz ve elektrik gibi dar gelirli kesimlerin harcamalarında ağırlığı bulunan hizmetlerdeki fiyat artışı dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır.

  Ücretli çalışanlarda alırken ölçü kepçe, verirken kaşık olmuştur.