• Arjantin’in sermaye kontrolü kararı Türkiye’ye dönük kaygıları artırdı (Analiz)
  03 Eylül 2019

  Yakın zamanda IMF’ye başvurarak 44 milyar dolar uzun vadeli kredi alan Arjantin’de hükümet sermaye kontrolü önlemleri aldı.

  Arjantin hükümeti, yerel para birimi olan Peso’nun değerinin düşmesiyle, ihracat yapan şirketlere dövizlerini Arjantin’e aktarma zorunluluğu getirdi ve yerel şirketler ile bankaların döviz alımını kısıtladı.

  Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, yıl sonuna kadar döviz bozduracak ve yurt dışına yapılan döviz aktarımlarında kullanacak bankalar ile ihracat yapan şirketler Arjantin Merkez Bankası’ndan (BCRA) izin almak zorunda olacak.

  Ama Arjantin’de bankalarındaki hesaplarından dolar çekecek bireylere ise aylık 10 bin dolar limiti getirildi.

  Kararnamede, piyasalardaki belirsizlik nedeniyle ‘olağanüstü önlemlere ihtiyaç duyulduğu’ belirtildi.

  Arjantin’in dövizini tekrar bitirerek IMF ve diğer alacaklılarıyla vade uzatımı için masaya oturmasını ilginç bir tablo olarak değerlendiren uzmanlar, Türkiye’ye dönük kaygıların artmasına değinerek, döviz rezervleri azalmaya başlayan ve kimi hesaplama yöntemlerine göre biten Türkiye için IMF anlaşmasının tek çare olarak görüldüğünü hatırlattı.

  Temel sorunun, anketlere göre Ekim ayı seçimlerinde IMF programı uygulamaya razı gelmeyecek bir hükümetin iktidara gelmek üzere oluşu olarak değerlendiren uzmanlar; dünya ekonomik düzeninin, borçlu ülkelere pek seçenek bırakmadığını belirtiyor.

  Uzmanlara göre, olası seçeneklerin henüz borçlanırken değerlendirilmesi ve söz konusu kaynakların nereye harcanacağına karar vermek gerekiyor.

  Değerlendirmelere göre, Türkiye, inşaata ağırlık vererek karar şansını yanlış değerlendirmişken şimdilik savuşturduğu sermaye kaçışı başka bir nedenle yeniden başlarsa aynı pozisyona düşebilir.

  16 Punto’ya konuşan uzmanlar, “yine de hakkını teslim edelim ki Arjantin bu duruma dokuzuncu kez düşecekken Türkiye hiçbir zaman borcunu ödeyemeyecek ve alacaklılarla pazarlığa oturacak duruma gelmedi. İkinci bir not, IMF bir domino etkisini önleyebilmek için desteğini iki katına çıkarmayı tartışıyor…” değerlendirmelerinde bulundu.