• Arap Alevilerinin kutladığı Ras-el Seni nedir?
  14 Ocak 2020

  Arap Alevileri’nin kutladığı Ras-el Seni nedir? Arap Alevileri için önemi nedir? Ras-el Seni bayramında neler yapılır?

  Arap Alevileri, Ras-el Seni bayramını Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen her 14 Ocak’ta kutluyor.

  Ras-el Seni bayramı nedir?

  Arap Alevileri arasında Ras-el Seni geleneksel olarak bir dini bayram şeklinde kutlanıyor. 14 Ocak sabahı küçükler büyüklerin elini öper, büyükler küçüklere hediyeler (aydiye), harçlık vb verir; bir araya gelinip eğlenilir; bugüne özgü yapılan kıbbi (bir tür içli köfte), zlibi (zeytinyağında kızartılmış ekmek) gibi yemekler yenir.

  Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir

  Ras-El seni Hz. Musa’nın halkını firavunun elinden kurtardığı gün olarak kabul edilir. Nusayrilerin, Ras-El Seni’den 6 gün sonra kutladığı Ğidil Kiddes bayramı ise Hz. İsa’nın vaftiz edildiği gün olarak sayılır. Geleneklere göre bu bayramda çocuğu olmayan eşler akarsuya dalıp çıkar. Bu gelenek uzun yıllar devam ettikten sonra günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur.

  Okulların gayri resmi tatil olduğu tek ilçe Samandağ’ı

  Nüfusunun büyük bir bölümü Arap Alevilerden oluşan Hatay’ın Samandağ ilçesinde 14 Ocak’ta Ras-el Seni bayramı nedeniyle  okulların gayri resmi tatil olduğu tek ilçe.

  Belediyelerden Ras-el Seni mesajı

  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yayımladığı mesajda Ras-el Seni bayramını kutladı.

  Savaş, yayımladığı mesajda şunları söyledi:

  Lütfü Savaş: Birliğimizin, beraberliğimizin pekişmesine ve hayırlara vesile olmasını diliyorum

  “Hatay, renkleriyle iç içe bir şehir olduğunu ve kenetlenerek daima geleceğe yürüyen dünyaya emsal olan hoşgörüsünü bir kez daha ortaya koymuştur. ‘Ras-el Seni’ Yüzyıllardır kutlanan, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek dostluklarımızı sağlamlaştıran, manevi duyguların yoğunlaştığı önemli bir gündür. Halkımızın bu önemli bayramları kardeşlik içinde her yıl kutlamaları manevi değerlerimizi yaşatarak kültürel değerlerimize sahip çıkılması açısından oldukça önemlidir. Farklılıkları zenginlik sayan bir anlayış temelinde birliğimizin ve kardeşliğimizin daim olacağı nice güzel seneler diliyorum. Bu anlamda başta Hatay’daki Alevi hemşehrilerim olmak üzere tüm Alevi vatandaşların ‘Ras-el Seni’ bayramını kutluyor; birliğimizin, beraberliğimizin pekişmesine ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

  Arsuz Belediye Başkanı: Coğrafyamızda huzurun ve barışın devamını diliyorum

  Ras-el Seni bayramını kutlayan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven de şu ifadeleri paylaştı:

  “Coğrafyamızda yüzyıllardır çoşkuyla kutlanan 14 Ocak Ras-el Seni bayramını kutluyor, tarih boyunca çeşitli dinlerin, inançların bir arada kardeşçe, dostça yaşadığı coğrafyamızda huzurun ve barışın devamını diliyorum.”

   

  Defne Belediye Başkanı Ali Güzel: Sevgi, sağlık, huzur ve barış getirmesini temenni ediyor

  “İnanç özgürlüklerimiz ve kültürel zenginliklerimizle bir bütün olarak hep birlikte yaşadığımız bu özel şehirde; Ras-El Seni’nin sevgi, sağlık, huzur ve barış getirmesini temenni ediyor, yeni bir yılda birliğimizin bütünlüğümüzün daim olmasını diliyoruz.”

   

  Samandağ Belediyesi:

   

  Doğu Karadeniz’de kutlanan Kalandar nedir?