• Ankara Gar Katliamı’nın dördüncü yıl dönümü
  10 Ekim 2019

  Bugün 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın yıl dönümü. Katliamın yaşandığı Ankara Tren Garı başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde hayatını kaybedenler anılacak.

  10 Ekim 2015’te KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde IŞİD’in canlı bomba saldırısı sonucu 103 kişi hayatını kaybetti.

  Saldırıyla ilgili iddianame 13 Temmuz 2016’da kabul edilirken 36 kişi hakkında dava açan savcılığın iddianamesinde, saldırı talimatını, IŞİD’in Türkiye sorumlusu İlhami Balı’nın verdiği ifade edildi.

  Davanın son duruşması 2018’de görüldü

  Aradan geçen 4 yılda ailelerin talebi adalet olurken davanın son duruşması, 3 Ağustos 2018’de görüldü. Mahkeme, 36 sanık arasındaki tutuklu 19 kişiye 7 buçuk yıl ve 101 kez ağırlaştırılmış müebbet arasında değişen sürede hapis cezası verdi.

  IŞİD, 7 Haziran -1 Kasım 2015 yılında yapılan iki seçim arasında Diyarbakır ve Suruç’ta da saldırılar gerçekleştirdi.

  “Kamu görevlileri suçlu iken bir tanesi yargılanmadı”

  KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 10 Ekim öncesi yaptığı açıklamada davaya ilişkin “Katliamında sonra yaşanılan mahkeme sürecinde bu patlamada kamu görevlileri suçlu iken, bir tanesi dahi yargılanmadı. Bu da yargılanma sürecinin aslında adil ve hukuksal anlamda yürümediğini açığa çıkardı.”

  Dönemin Başbakanı Davutoğlu: Oylarımız arttı

  Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, “Ankara olayından sonra oylarımız arttı” açıklamasında bulunmuştu.

  Davutoğlu , 23 Ağustos 2019’da ise “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır” demişti.