• Ali Babacan’ın partisinin alacağı oy oranı hakkında iki anketçinin tahmini
  11 Temmuz 2019

  İstifa duyurusunda “aklen ve kalben ayrışma yaşadığını” belirttiği AK Parti’den “Yeni bir çalışma yapmak kaçınılmaz hale geldi” diyerek istifa eden Babacan’n kuracağı partinin potansiyelini ve alabileceği oy oranını ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu ve A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya değerlendirdi.

  AKP kurucusu neden Babacan’ı seçtiklerini açıkladı: Gül görevden kaçamaz

  İbrahim Uslu: Yüzde 12’lik ‘beyaz sağ’ oyunu alabilir

  ANAR Genel Müdürü İbrahim Uslu, yeni kurulacak partinin, AK Parti’den önemli bir pay alabileceği görüşünde.

  Uslu, ‘beyaz sağ’ olarak tanımladığı AK Parti seçmeni olan muhafazakar, eğitimli ve orta-yüksek gelir grubuna mensup kişilerin, Babacan’ın partisine destek vereceğini ifade etti.

  Uslu’ya göre AK Parti’nin oyun yüzde 10-12 arasındaki oranı, ‘beyaz sağ’ olarak tanımladığı kişilerden oluşuyor.

  “Partisinden memnun olmayan CHP, İYİ Parti ve MHP seçmeni de destekleyebilir”

  Babacan’ın partisinin bu kitleye hitap edeceğini söyleyen Uslu, destekçi skalasının AK Parti seçmeni olan ‘beyaz sağ’ seçmenle sınırlı kalmayacağını da savundu.

  Uslu, partisinden memnun olmayan ama altenatifsizlik nedeniyle oy veren CHP, İYİ Parti ve MHP seçmenlerinin de Babacan’ın partisini destekleyebileceğini belirtti.

  Erdoğan’dan Ali Babacan’a tepki: Ümmeti parçalamaya hakkınız yok

  “Doğru kadrolarla hareket ederse…”

  Uslu’ya göre, Babacan’ın liderliğindeki partinin, ‘doğru kadrolarla hareket etmesi halinde’ HDP’ye gönülsüz de olsa oy veren muhafazakar Kürt seçmende de karşılığı olacak.

  AK Parti’nin son süreçte ‘şahin politikalar’ yürüttüğü tespitini yapan Uslu, muhafazakar Kürt seçmenlerin büyük bölümünün bu nedenle AK Parti’den uzaklaştığını söyledi.

  Adil Gür: AK Parti’ye oy verenlerin ezici çoğunluğu partiye değil Erdoğan’a oy veriyor

  A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür ise, İbrahim Uslu ile aynı fikirde değil.

  Gür, Babacan’ın partisinin resmilik kazandığında yapılacak araştırmadan çıkacak sonucun daha sağlıklı olduğunu belirtti.

  İşte ankete göre Babacan’ın kuracağı partinin alacağı oy oranı

  AK Parti’nin lider partisi olduğunu söyleyen Gür, “Oy verenlerin ezici çoğunluğu, partiye değil Recep Tayyip Erdoğan’a oy veriyor” ifadelerini kullanırken, Ali Babacan için şu ifadeleri kullandı:

  “Babacan’ın geleceği ekonomiye bağlı”

  Görev başında olduğu dönemde, ekonomi alanında başarılı bir süreç geçirmiş ve yıpranmamış bir isim Ali Babacan. Babacan’ın geleceğinin, iktidarın önümüzdeki dönemde ekonomideki başarı veya başarısızlığıyla ilgili olduğunu düşünüyorum.

  Erdoğan’dan AKP’li vekillere ‘yeni parti’ uyarısı

  “AK Parti’yi karpuz gibi bölmez”

  “Babacan ve Gül hareketinin AK Parti’yi karpuz gibi ortadan ikiye böleceği veya üçte birini partiden koparacağı kanaatinde değilim.” diyerek sözlerine devam eden Gür, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yüzde 1 oyun bile çok önemli olacağını vurgulayarak, Babacan’ın kuracağı partinin alacağı oyun büyük bölümünü AK Parti’den koparacağını ifade etti.

  “Lider hareketi olmayacak”

  Babacan’ın kuracağı partinin AK Parti tabanından büyük grupları koparamayacağını savunan Gür, ekonomide çalkantılı bir süreç yaşanırsa tercih sebebi olacağını da sözlerine ekledi.

  Gür, Babacan’ın partisinin sadece AK Parti’den değil, diğer partilerden memnun olmayan seçmenleri de bir araya getirebileceği görüşünü savunurken, yeni partinin bir lider hareketi olmayacağı öngörüsünde de bulundu.