• Akşener: Türk milliyetçiliğinin tapusu, Türk milletine aittir
  03 Ağustos 2019

  İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı bugün gerçekleşecek. Olağanüstü Kongre saat 11.00’de, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekeşiyor. Mayıs ayında gerçekleşen tüzük kurultayında değişen bazı maddeler bu kurultay ile birlikte hayata geçirilecek. Bu kapsamda partinin en yetkili karar organı olan 80 kişilik Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülecek.

  Yeni oluşacak Genel İdare Kurulu’nun çarşaf liste yöntemi ile belirleneceği kurultayda, İYİ Parti lideri Meral Akşener, parti tüzüğünün kendisine hak tanımasına rağmen delegeye herhangi bir liste sunmayacak. Yeni GİK tamamen delegenin takdirine göre şekillenecek.

  Meral Akşener, tüzük kurultayında kendisine verilen GİK dışından genel başkan yardımcısı atama yetkisini ilk kez Yavuz Ağıralioğlu için kullanmıştı. İYİ Parti’nin TBMM Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılan Yavuz Ağıralioğlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmişti.

  Kurultayın ardından İYİ Parti’de başkanlık divanında değişikliklerin olması bekleniyor.

  KONGREYE İLGİ DİKKAT ÇEKİYOR

  İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultay’ına gösterilen ilgi ise dikkat çekiyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren kurultayın yapılacağı Nazım Hikmet Kültür Merkezi dolmaya başlarken, birçok partili de kurultayı salon dışından takip ediyor. Yüksek katılımın olduğu kurultayda 50 kişiden oluşacak olan yeni GİK’te yer almak için adaylığını açıklayanların sayısı ise 700’ü buldu.

  DELEGE OLMAYAN 60 İMZA ALMAK ZORUNDA

  Üçüncü olağanüstü genel kurulda tüzükte yapılan değişikliğe göre, 80 kişiden 50 kişiye düşürülen GİK’e, her üst kurul delegesi aday olabilecek. Üst kurul delegesi olmayan parti üyeleri ise 60 üst kurul delegesinden alacağı imzayla yarışa dahil olabilecek.

  DİVAN BELİRLENDİ

  Kurultay Divan heyetinin belirlenmesiyle başladı. Kurultaya Divan Başkanı olarak İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu seçilirken, divan kurulu başkan yardımcısı Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve GİK Üyesi Ünzile Yüksel’den oluştu. Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güvey, Seçim ve Hukuk İşleri Danışmanı Metehan Yoldaş, Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık ve Bitlis İl Başkanı Ziya Yoldaş katip üye seçildi. Divanın belirlenmesinin ardından İstiklal Marşı ve saygı duruşuna geçildi.

  İYİ Parti kurultayında Bahçeli’ye Ferdi Tayfur göndermesi

  MERAL AKŞENER KONGREYE HİTAP ETTİ

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, partisinin 4. Olağanüstü Kurultayı’nda konuştu. AKP’nin politikalarını eleştiren Akşener, “İktidarın hatalarını görmezden gelip, bir anda en büyük savunucusu olsaydık; bugün Türkiye’nin bir değişim umudu olur muydu?” dedi.

  İYİ Parti’nin “Bugün geleceğin ilk günü” sloganıyla gerçekleştirdiği 4. Olağanüstü Kurultayı’nda konuşan İYİ Parti lideri Meral Akşener, iktidarın politikalarını eleştirdi ve önemli mesajlar verdi. Akşener, Bundan 2 buçuk yıl önce, “Sen ne dersen, o olsun ağam” deseydik; Biz de, “Haksızlık karşısında susanlardan” olsaydık; Biz de, iktidarın hatalarını görmezden gelip, bir anda en büyük savunucusu olsaydık; Bu uzun ve meşakkatli yola çıkacak cesareti bulamasaydık; Bugün Türkiye’nin bir değişim umudu olur muydu?” dedi.

  Türkiye’nin darlık çekecek bir ülke olmadığını belirten Akşener, En verimli topraklar üzerinde, yeraltı kaynakları zengin, genç, üretken bir ülke olduğumuzu belirterek, “Türk milleti yokluktan değil, basiretsiz yönetim anlayışı yüzünden darlık yaşıyor. Sayın Erdoğan’ın ve koskoca devlet hazinesini teslim ettiği damadının, günü kurtarmaya yönelik açıklamalarına bakmayın. Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip bir ülkeyi, Merkez Bankası’nın ‘İhtiyat Akçesi’ne muhtaç hale getiren, işte o basiretsiz, savurgan yönetim anlayışıdır.” dedi.

  İYİ Parti iktidarında yeni bir anayasa hazırlayacaklarını da ifade eden Akşener, “Hızlı karar alan, hızlı işleyen, ama aynı zamanda hesap veren, yeni bir sistem kuracağız. Herkesin görüşünü alıp, herkesin derdini dinleyip, Milletimizin her bir ferdinin hakkını koruyacak, yeni bir anayasa hazırlayacağız. Bize yüzde 51 yetmez. Öyle bir anayasa hazırlayacağız ki, toplumsal mutabakat neymiş görecekler.” dedi.

   

  SİZİN NERENİZ MİLLİYETÇİ?

  Kurultay konuşmasında MHP’yi de milliyetçilik üzerinden eleştiren İYİ Parti lideri sözlerine şöyle devam etti:

  Tarımda el kadar Hollanda gibi üretim sağlayamıyorsan, sen kendine milliyetçi diyemezsin.Allah’ın Türk milletine bahşettiği bu bereketli topraklarla, milletinin karnını doyuramıyorsan, sen kendine milliyetçi diyemezsin. Türkiye’yi eğitim alanında bir merkez haline getireceğiz. Üstün yeteneklerimizi, çalışkan gençlerimizi, yabancı ülkelere, yabancı şirketlere kaptırmayacağız. Yurtdışındaki bilim insanlarımızı, ana vatanlarına çağıracağız.

  Onlara, her türlü bilimsel çalışmayı yapabilecekleri altyapıyı, maddi kaynakları sağlayacağız.

  Üstün yetenekli insan kaynağımızı, yabancı ülkelere kaptıranlar milliyetçi olabilir mi?Milliyetçiliği kulüp üyeliği zannedenlere söylüyorum. Sizin bölücü ve ayrıştırıcı üslubunuza, milliyetçilik İYİ Parti’de olur diye cevap vermeyeceğim. Çünkü milliyetçiliğin sahibi bellidir.Türk milliyetçiliğinin tapusu, Türk milletine aittir. Gerçek milliyetçiler, ilim irfan dağıtmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağılan öğretmenlerimizdir.

  Asıl milliyetçi;

  Milletini aydınlatmak, eğitimli gençler yetiştirmek için Batman’a giden, bu uğurda şehit olan Aybüke öğretmendir.

  Sizin nereniz milliyetçi?Bir kişiye, beş kişi saldıran haydutlardan, ne milliyetçi olur, ne de adam olur.Siyasetçi yetiştireceğine, haydut yetiştiren zihniyetten, ne milliyetçi olur, ne de adam olur.Çözüm sunacağına, nefret saçanlardan, sokakta terör estirenlerden, ne milliyetçi olur, ne de adam olur.