• AKP’den bekçiler için yasa tasarısı
  22 Ocak 2020

  AKP bekçiler için yasa çıkarıyor. Kamuoyunda sık sık gündeme gelen bekçilerin kimlik sorması AKP tarafından Meclis gündemine taşındı. Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çarşı ve mahalle bekçilerine halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme ve adli görevler verilmesini de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını açıkladı.

  Çarşı ve mahalle bekçilerinin yurttaşlara kimlik sorması ve bazı noktalarda üst araması yapması, kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. 16 Punto’nun gündeme getirdiği İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararına göre mahkeme, bekçilerin kimlik soramayacağına hükmetmişti. Polis ve jandarmanın kimlik sorma yetkisinin bulunduğu belirtilen kararda, bekçilerin asayişe yardımcı kuvvet olarak bu hakkının olmadığı belirtilmişti.

  Emniyet açıklama yapmıştı

  İzmir 35. Asliye Mahkemesi’nin kararının ardından, Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçilerin kimlik sorabileceğini belirten bir açıklama yapmıştı. Açıklamada, kimlik sorma yetkisinin polis tarafından çıkarılan bir kararname ile bekçilere verildiği belirtilmişti. Emniyet, bu açıklama ile yasada bekçilerin kimlik sorma yetkisinin olmadığını kabul ediyordu. Hukukçular ise yasada olmayan bir hakkın, polis tarafından çıkarılan bir kararname ile bekçilere verilmesinin doğru olmadığını belirtmişti.

  AKP bekçiler için yasa çıkarıyor

  AKP tarafından Meclis gündemine getirilen tasarı ile bu tartışmaların sonlandırılmaya çalışıldığı ve bekçilerin kimlik sorma yetkisinin yasalaştırılmak istendiği düşünülüyor.