• AKP’de istifa! Gelecek Partisi’ne katıldı…
  17 Ocak 2020

  Yerel seçim başarısızlığı ve gerek iç gerekse dış siyasetteki sorunların derinleşerek sürüyor olmasıyla güç kaybeden AKP’de istifa haberleri devam ediyor.

  AKP İstanbul Küçükçekmece İlçesi Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Ümit Yaşar Karlıdağ aktif görevinden istifa etti. Ümit Yaşar Karlıdağ, Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nde siyaset yapmak için bu kararı aldığını açıkladı.

  Odatv’nin haberine göre; AKP İstanbul Küçükçekmece İlçesi Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Ümit Yaşar Karlıdağ aktif görevinden istifa etti. Karlıdağ, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Gelecek Partisi’nde siyaset yapmak için bu kararı aldığını açıkladı.

  AKP’de istifa sürecek: Çok sayıda partilinin de Gelecek Partisi’ne geçeceği öne sürülüyor

  Karlıdağ’ın bu kararının ardından AKP Küçükçekmece teşkilatında çok sayıda partilinin de Gelecek Partisi’ne geçeceği öne sürülüyor. Daha önce de AKP’den istifa eden birçok partili, Gelecek Partisi’ne katılmıştı.

  Gelecek Partisi’ne YSK engeli

  Diğer yandan, Karlıdağ’ın katılacağı söylenen Gelecek Partisi’ne YSK engeli çıktığı belirtildi.

  YSK, geçtiğimiz aylarda kurulan Yeniden Refah Partisi’ni yeterli sayıda il ve ilçe teşkilatlarına sahip olduğu için seçime girmeye hak verirken, Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ise gerekli şartları henüz taşımadığına karar verdi.

  İl ve İlçe seçim kurullarında birer adet temsilci bulunduran siyasi partiler 298 sayılı kanunun 17’inci maddesinde belirtilmişti. 14. maddenin 4. fıkrası gereğince YSK tarafından tespit ve ilan edilen siyasi partiler, söz konusu maddede öngörülen il ve ilçe seçim kurullarında birer temsilci bulundurma haklarına sahip olabiliyorlar.