• AKP İBB’yi 5 milyar liralık zarara uğrattı
  17 Ocak 2020

  AKP İBB’yi 5 milyar liralık zarara uğrattı; AKP’li İBB meclis üyelerinin oy çokluğuyla belediyeye ait bir taşınmazların satışına veya tahsisine karar verildi.

  Bir zamanlar Dubai Şeyhi’nin gökdelen dikmek istediği 83 dönümlük Levent İETT garajı arazisinin de bulunduğu alanlar AKP’li üyelerin eliyle İBB’nin elinde çıktı.

  Şişli, Güngören, Sultangazi, Sultanbeyli, Gaziosmanpaşa, Eyüpsultan, Bağcılar, Esenler, Kağıthane, Başakşehir ve Beşiktaş’ta İBB ile şirketlerine ait yaklaşık 295 bin metrekarelik arazi usule aykırı şekilde AKP grubunun önergesi ile imarı değiştirilerek yeşil alan ve park ilan edilmişti.

  Yine bazı parseller de jet hızıyla AKP’li ilçe belediyelerini bedelsiz tahsis edilmişti. Kararlar İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kasım ayında veto edilerek yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyonlara gönderildi.

  Komisyonlar kararlarında ısrar edip görüşlerini değiştirmeden aynı raporları İBB Meclisi’nin 16 Ocak tarihli oturumunda tekrar gündeme getirdi.

  Dün, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP oylarıyla yeniden geçti.

  İBB Sözcüsü Murat Ongun: İBB’nin zararı 5 milyar lira

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, AKP’li ilçe belediyelerine tahsisi yönündeki kararların veto etmesine direnen AKP’li ve MHP’li Meclis üyelerinin kararı 5 milyar liralık değer kaybına neden olduğunu açıkladı.

  “Meclis kararıyla ‘yeşil alana’ çevrilmesi tamamen siyasi manevradır”

  “İBB ve iştirak şirketlerinin halkın vergilerinden milyonlar ödeyip satın aldığı yerlerin Meclis kararıyla ‘yeşil alana’ çevrilmesi tamamen siyasi manevradır” diyen Ongun, sosyal medyadan konu hakkında açıklama yaptı. Amacın İmamoğlu yönetiminin hizmet için kullanacağı kaynakları azaltmak olduğunu ifade eden Ongun’un açıklaması şöyle: