AK Üniversite! Baba, kardeş, kuzen…

AKP’nin akraba atamalarına belediyeler kadar kamu kurumları da ev sahipliği yapıyor. Akraba kadrolaşmalarında üniversiteler de ilk sıralarda yer alıyor.

AKP’nin usulsüz atamaları bu kez Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde yapıldı. Erzurum’un Palandöken ilçesinin AKP’li İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu, akrabalarını Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde çeşitli görevlere atadığı ortaya çıktı.

AKP’nin akraba atama formülü: Önce özel kalem sonra ….

AKP’li Ömeroğlu’nun babası İdari ve Mali İşler Daire Başkanı, kardeşi yardımcı doçent, kuzeni ise araştırma görevlisi olarak üniversite kadrosuna atandı.

Ömeroğlu’nun 63 yaşındaki babası Cevat Ömeroğlu, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı görevini yapıyor. Cevat Ömeroğlu’nun bu göreve getirilmeden önce ise memurluk yaptığı öğrenildi.

KARDEŞE VE KUZENE DE ATAMA
Birgün’den Baran Döner’in haberine göre, AKP İlçe Başkanı’nın torpilli atamaları bununla da sınırlı değil. Palandöken İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu’nun kuzeni Aslı Nur Ömeroğlu’nun Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Anabilim Dalı biriminde araştırma görevlisi olduğu ortaya çıktı. Haktan Ömeroğlu’nun kardeşi Gökhan Ömeroğlu’nun ise Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent görevine getirildiği öğrenildi. Gökhan Ömeroğlu’nun daha önce Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde dekan yardımcılığına getirildiği fakat daha sonra görevden alındığı belirtildi.

KİT’lerde AKP saltanatı

Ömeroğlu’nun geçmiş yıllarda büyükşehir belediyesinden ve üniversiteden ihaleler aldığı da iddia edildi. İlçe başkanının Erzurum’un Yakutiye ilçesinde laboratuvar malzemeleri ve cihazları satışını yaptığı bir şirketi bulunuyor.