• Ahmet Özal: “AK Parti parlamenter sisteme geçmek ister”
  02 Aralık 2019

  Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın yakın zamanda açıklaması beklenen yeni partilerin ardından siyasette neler değişeceği tartışılırken Piar Araştırma şirketinin Kasım ayı anket sonuçlarından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geçtiği çıktı.

  Davutoğlu ile Babacan’ın kuracağı partilerin merkez sağda etkisi merak konusu iken 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın siyasete soktuğu ‘4 eğilim’ politikasının getirisi de tartışılıyor.

  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, tüm bunlarla ilgili konuk olduğu Babıali TV‘de gazeteci Suat Toktaş‘a değerlendirmelerde bulundu.

  İmamoğlu’nun anketlerde öne geçmesine şaşırmadığını söyleyen Özal, “Seçimlerin yenilenmesine halkın tepkisidir. Halkın dediklerini uygulanmazsa cezası ağır oluyor. Sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’da ‘su sorunu olacak’ dedi. 3-4 aylık belediye başkanı değil daha önce bu sorun çözülmeliydi.” dedi.

  CHP’nin yerel seçimlerde başarılı olmasının sebebini sağ seçmene hitap eden adaylar göstermesi olarak yorumlayan Özal, “İmamoğlu Anavatan gençlik kollarındandır” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalacağı savunan Özal, “Büyük ihtimalle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en az 5 aday çıkar. 50+1 önemlidir. Birisi çıkar 0,5 olur o bile sonucu etkiler.” diye konuştu.

  Özal’ın konuşmasından satır başları şöyle:

  “AK Parti parlamenter sisteme geçmek ister”

  “Türkiye’de parlamenter sistemde AK Parti her zaman başbakanlığı alır. Başkanlık sistemine geçişte 50+1 işleri zorlaştırdı. Bugün parlamenter sisteme kim geçmek ister bence AK Parti ister.

  Eski parlamenter sisteme dönelim deniliyorsa çok yanlıştır. Yargı, yasama, yürütme birbirinden ayrı değildi. Bugünkü çok mu demokratik o da değil. Türk usulü sistemler yaratıyor kendimize göre. Demokrasi demokrasidir.

  “Hükümetin en büyük sıkıntısı ekonomik sorunu çözememesidir”

  “Bugün siyasi partilerin aldığı oyların onların oyu olmayabilir” diyen Özal, “İnsanlar yeni alternatifler arıyorlar. Bu hükümetin en büyük sıkıntısı ekonomik sorunu çözememesidir.”

  “Türkiye’nin 1 yıl içinde 120 milyar dolar nakit paraya ihtiyacı var”

  Türkiye’nin 1 yıl içinde 120 milyar dolar nakit paraya ihtiyacı olduğunu dile getiren Özal, “Bunu IMF dışında bir yerden alamazsın. IMF’ye gitmeyince de vergiler, zamlar gelecek. Millette para da yok bunları karşılayacak” dedi.

  Erken seçim

  “Geçtiğimiz Kasım ayında yapsalardı daha iyi olurdu. Ama bu aydan itibaren daha da kötüye gidecek ekonomi. Bugün bakıyorsunuz geri dönmeyen krediler var. Halkın mevduatının yüzde 60’ı dövizde. 3 liradan bozdurdu dolar 7 liraya çıktı. Ne oldu vatandaşın parası kayıp oldu. Hatta şu aralar vatandaş döviz almaya devam ediyor. Türk Lirası’ndan fazla döviz varsa mevduatlarda Türk ekonomisini Merkez Bankası kararlarıyla yönetmeniz imkansız hale gelir.”

  Babacan ve Davutoğlu’ndan size bir çağrı oldu mu?

  “Hayır bana bir çağrı olmadı. Ama oradakiler tanıdığım, zaman zaman sohbet ettiğim insanlar. Öyle bir girişim ne benden ne de onlardan oldu.”

  Yeniden siyasete atılmayı düşünüyor musunuz?

  “Çok düşünmüyordum açıkçası ama bundan sonra olabilir.”

  Suat Toktaş’ın “Turgut Özal’ın ‘ikinci değişim programını’ açıklayacağız dediniz… Kim açıklayacak?” sorusuna Ahmet Özal, şu yanıtı verdi:

  “AK Parti içindeki seçmenin yüzde 80’i Anavatan kökenlidir”

  “Onun o dönemde beraber çalıştığı arkadaşları var. Bugün CHP’nin içinde de var AK Parti içinde de var. AK Parti içindeki seçmenin yüzde 80’i Anavatan kökenlidir. Bugün o misyon hala canlıdır ayaktadır. Türkiye’nin sıkıntılı döneminde bu arkadaşlar bir hareket başlatabilirler diye düşünüyorum.”