• Adalet Arayan İşçi Aileleri 86. kez nöbetteydi
  02 Eylül 2019
  İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin yakınları tarafından kurulan Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti 86. haftasında İstanbul Taksim’deki Bir Umut Derneği önünde devam etti. Aileler, 74 hafta boyunca nöbet eylemlerine Galatasaray Lisesi önünde devam etmiş, burada düzenleyecekleri nöbet eylemleri Valilik tarafından “Milli güvenlik” gerekçesiyle yasaklandığı için nöbete, Bir Umut Derneği önünde devam etme kararı almışlardı.

  İlk yedi ayda 1004 işçi hayatını kaybetti

  Bir Umut Derneği önünde düzenlenen basın açıklamasında 2019 yılının ilk yedi ayında en az 1004 işçinin iş cinayetleri sonucu hayatını kaybettiğini söyleyen Aileler, “Bu acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes iş cinayetleri vahşetini anlayarak davranmalı diyoruz” dedi.
  86. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Adalet Arayan İşçi Aileleri adına yapılan basın açıklamasını okuyan Erdinç Eroğlu “Biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü ilan edilmesini istiyoruz” dedi.

  Kaza Değil Cinayet Bergen Assembly’de

  Norveç’te üç yılda bir düzenlenen Bergen Assembly adlı organizasyonun bu yılki temasının “Ölüler aslında ölü değil” olarak belirlendiğini aktaran Eroğlu, “Biz de bir belgeselle katılmaya karar verdik. Fatih Pınar’ın çektiği, Burcu Kolbay ile birlikte kurguladıkları belgeselimiz Kaza Değil Cinayet, eylül ayında ilk olarak Bergen’de gösterilecek. Fatih Pınar kamerasıyla nöbetlerimizi, davalarımızı, yıldönümü anmalarımızı takip etti. Ailelerle, avukatlarla röportajlar yaptık. Saatlerce süren çekimlerin sonunda bize ailelerin mücadelesi bir cümle dayattı: Tüm susturulma çabasına rağmen mücadeleye devam etmek”ifadelerini kullandı.