• ABD Venezuela’ya karşı askeri antlaşma yaptı Venezuela’dan cevap gecikmedi: Hazırız
  13 Eylül 2019

  ABD, bölgedeki ülkeler ve Venezuela muhalefeti ile birlikte Amerikan Karşılıklı Yardım Antlaşması’nı yürürlüğe koyduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yaptığı açıklamaya göre, Amerikan Karşılıklı Yardım Antlaşması’nı (TIAR) yürürlüğe koymaya yönelik ilk talep kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Juan Guaido liderliğindeki muhalefetten geldi.

  Pompeo, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Venezuela ordusu tarafından Kolombiya sınırında asker konuşlandırma hamlesi ve Venezuela topraklarında yasadışı silahlı grupların ve terör örgütlerinin varlığı, (Venezuela Devlet Başkanı Nicolas) Maduro’nun sadece Venezuela halkına değil, eylemlerinin barış ve Venezüella’nın komşularının güvenliğini de tehdit ettiğini gösteriyor.”

  Venezuela ordusu, Kolombiya sınırına 150 bin asker konuşlandırmaya başlamıştı.

  Venezuela: Ülkemizi savunmaya hazırız

  Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza ise Cenevre’de Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

  Arreaza, ABD’nin Venezuela muhalefeti ve 10 Latin Amerika ülkesiyle birlikte yürürlüğe koyduğu bölgesel savunma antlaşmasına ilişkin, “Kendimizi korumaya ve tepki vermeye hazırız. Kimsenin Venezuela topraklarını çiğnemesine izin vermeyeceğiz, cevap vereceğiz ve umarız ki bu yaşanmaz” dedi. Antlaşmayı ‘yasadışı’ ve ‘tehlikeli’ olarak nitelendiren Arreaza, “Çünkü Venezuela’ya saldırı için bir mekanizma yürürlüğe koyduklarını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

  Arreaza, sınır bölgesine asker konuşlandırılması hakkında ise, “Bir kardeş ülkeye asla saldırmayacağız, halkımızı ve toprak bütünlüğünü savunmak dışındaki hiçbir koşulda asla bir kardeş ülkenin topraklarını çiğnemeyeceğiz” diye konuştu.