Abbas Güçlü, yeni açıklanan eğitim takviminin sakıncalarını anlattı

16punto.com/Atakan Sönmez Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni eğitim- öğretim alışma takvimiyle ilgili, “13 haftalık yaz tatilinin 2 haftası, nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak yapılacak” dedi.

Yaz tatili kısalıyor, iki yeni ara tatil geliyor

Bakan Selçuk’un açıkladığı yeni eğitim takviminin 16punto.com’a değerlendiren eğitim yazarı Abas Güçlü, “Eğitimin 100 sorunu sıralansa ilk 90 arasına girmeyecek” dediği düzenlemenin uygulamada yaratacağı sorunlara dikkat çekti.

Güçlü’nün açıklanan sisteme dair değerlendirmesi şöyle:

“Daha önce de defalarca gündeme geldi ama uygulanabilir olmadığı ve sorunlar yaratacağı için her defasında vazgeçilmişti. Eğitim Süresi 180 gün, Avrupa ortalaması ise 220 gün. Eğer eğitim süresini 220 güne çıkarıp ara tatiller verilseydi daha iyi olurdu.

Zaten tatil sonrasında öğrencinin motivasyonu bozuluyor, şimdi daha da bozulacak.

Öğretmenler açısından öğrencileri toparlamak ve müfredatı bitirmek çok da kolay olmayacak.

Temel Eğitim yasası zaten çok açıktı. 180 iş günü vardır. Okulların açılış ve kapanış tarihi farklı olarak belirlenebilir.

Zaten bazı bölgelerde Haziran ayının sonuna kadar eğitim yapmak çok zor. Mayıs’ın ortasından sonra hem hava sıcaklığı hem de tarımsal faaliyetler nedeniyle öğrencileri tutmak çok zor.

Zaten dünyada en kısa eğitim süresine sahip ülkeydik, şimdi tatili bol bir ülke olduk. Dünyadaki en uzun yaz tatillerinden biri bizde. Okula gidilen gün sayısının okula gidilmeyen gün sayısından daha az olduğu bizden başka ülke bulmak zor.

Ayrıca tatil sayısı artırıldığında çalışan aileler çocuklarını nereye bırakacak ? O da bir sorun yaratacak.

Ara tatillerde öğretmenler görev yapacak deniyor. 1 milyon öğretmenin çocukları için de aynı sorun söz konusu.

Uygulamada çok sorun yaratacak. Eğitimin 100 sorunu varsa ilk 90 arasına girecek bir sorun değil bu düzenleme. Diğer sorunların hepsini bırakıp böyle tartışmalı bir konuyu gündeme getirmek sadece dikkatleri dağıtmaya yarar.”

Eğitim İş: Yeni çalışma takvimi bir aldatmaca hamlesidir