• AB Türkiye’nin fonlarını kıstı
  18 Ocak 2020

  AB Türkiye’ye yönelik fonları kıstı. Alman Die Welt gazetesi, AB’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğini desteklemek için yapılan ödemeleri sert bir şekilde kısma kararı verdiğini yazdı.

  Brüksel’in Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemek için yapılan ödemeleri sert bir şekilde kısma kararı verdiğini yazan Alman Die Welt gazetesi, bu kararın alınmasının nedenleri olarak Ankara’nın Suriye’de sürdürdüğü askeri harekâtının, ayrıca Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri konusunda Yunanistan ile ihtilafının gösterildiğini ifade etti.

  AB Türkiye’ye yönelik fonları kıstı

  Haberde ayrıca Brüksel’in bu kararına rağmen AB’nin sığınmacı anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye yaptığı ödemelerin kısıtlamalara dâhil olmadığı kaydedildi.

  Buna göre 2020’de Ankara’ya yapılması öngörülen ödemeler yüzde 75 oranında kısıtlanacak. Böylelikle Avrupa Komisyonu’nun (AK) verilerine göre Türkiye’ye bu yıl yalnızca 168 milyon avro ödeme yapılacak. Toplam rakam içindeki 150 milyon avro demokrasi ve hukuk üstünlüğü programı, 18 milyonluk kısım ise kırsal kalkınma programı çerçevesinde tahsis edilecek.

  Brüksel’in aday ülkelerdeki reform süreçlerini desteklemek ve rekabet güçlerini artırmak için AB üyeliğini desteklemek amacıyla fon tahsis ettiğine dikkat çeken Die Welt, bu arada Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki müzakerelerin çoktandır ‘ölü noktadan’ hareket etmediğini ifade etti.

  AP yaptırım kararı almıştı

  Türkiye’ye ait sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz’de yaptığı çalışmaların ardından Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye yaptırım kararı aldı. Avrupa Birliği, AP’nin kararını değerlendirecek ve kararını verecek.
  Yaptırım kararı AB’den geçerse, Türkiyeli şirketlere ve görevlilerine ticaret ve seyahat yasağı getirileceği söyleniyor. AP eski Danışmanı Ali Yurttagül, Avrupa’nın bölgedeki doğalgazı batıya taşımak için Türkiye ile işbirliği yapmak orunda olduğunu söyledi.