• 178 yıllık Thomas Cook battı: Yüzbinlerce tatilci yolda kaldı
  23 Eylül 2019

  178 yıllık geçmişşiyle dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un “ticari faaliyetlerine son verdiğini” duyuruldu.

  İngiliz Sivil Havacılık Kurumu CAA tarafından yapılan açıklamayla şirketi kurtarmak için yapılan son dakika görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine resmen battığı kamuoyu ile paylaşıldı.

  Thomas Cook’un CEO’su Peter Frankhauser, “Pişmanlıkla söylüyorum ki başaramadık” derken Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkedeki Thomas Cook müşterisi tatilcilerin İngiltere’ye geri dönebilmesi için, “Operation Matterhorn” adı verilen bir geri dönüş operasyonu başlatıldı.

  Şirket, çalıştığı oteller, resortlar ve havayolu hizmetleri ile dünya genelinde 16 ülkede yılda 19 milyon kişiye tatil hizmeti sunuyor. Mevcut durumda yaklaşık 600 bin kişinin yurt dışında tatilde olduğu belirtilirken İngiliz hükümeti ve sigorta şirketleri devasa bir kurtarma operasyonu ile karşı karşıya kaldı.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan açıklama

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Thomas Cook aracılığıyla Türkiye’de konaklayan misafirlere ilişkin Twitter’dan açıklama yaptı.

  Thomas Cook’un, Almanya, Rusya ve Kuzey ülkelerinde faaliyetlerine devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:         

  “Bugün itibarıyla Thomas Cook İngiltere’nin ülkemizde 21 bin 33 konaklamalı misafiri bulunmaktadır. 22 Eylül 2019 dahil içeride konaklayan Thomas Cook misafirlerinin konaklamalarına ilişkin tüm ödemeleri, ATOL (İngiltere Kamu Otoritesi) güvencesindedir. İşletmelerinde, Thomas Cook İngiltere misafirleri konaklayan otellerin bu misafirlerinden ücret talep etmesi, odayı boşalttırması durumunda haklarında yasal işlem başlatılacaktır.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında Thomas Cook İngiltere’nin faaliyetlerinden zarar görebilecek işletmeler için üzerinde çalışılan ‘Kredi Destek Paketi’ en kısa sürede hayata geçirilecektir.”

  Thomas Cook misafirleri otelden kovuldu

  Thomas Cook aracılığı ile Türkiye’ye tatile gelen bir misafir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’de kaldıkların otelden kovulduklarını, otel tarafından ödeme talep edildiğini belirterek otelden ayrılamadıklarını paylaştı.