• 12 metrekarede kalan Demirtaş’a doktor önerisi: ‘Yaşam biçimini değiştirmelisin’
  06 Ocak 2020

  Edirne Cezaevi’nde 12 metrekare odada kalan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a doktor, “Yaşam biçimini değiştirmelisin” önerisinde bulundu.

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,  Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ı Edirne F Tipi cezaevinde ziyaret etti.

  Tanrıkulu, bugün (6 Ocak) periscope üzerinden yaptığı yayında Demirtaş’ın sağlık durumuyla ilgili doktorun dediklerini aktardı.

  CHP’li Tanrıkulu, şunları söyledi:

  “Tedavisinin Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki o ağır koşullarda yapılması mümkün değil”

  “Selahattin Demirtaş’ın sağlığıyla ilgili buradaki ziyaretimin ardından sınırlı bir açıklama yaptım ve kendi gözlemimle durumunu paylaştım. Sağlık durumuyla ilgili benim kişisel kaygılarım devam ediyor ki o kaygıları destekleyen, doktor raporları da var. Henüz teşhis süreci tamamlanmış değil. Tedavisinin Edirne F Tipi Cezaevi’ndeki o ağır koşullarda yapılması mümkün değil.”

  “Değişik ilaçlarla bir tedaviye başlanmış ama doktorun Demirtaş’a önerdiği başka bir yol da varmış” diyen Tanrıkulu, “Kendisiyle gülerek konuştuk. Doktor Demirtaş’a ‘yaşam biçimini değiştirmesi önerisi yapmış” dedi.

  “Cezaevi koşullarında yaşam biçimini nasıl değiştirecekse kendisine önerilen bu…”

  Demirtaş’ın 3 yıldır 12 metrekare odada kaldığının altını çizen Tanrıkulu, “Tabii doktor ‘sağlık koşulları nedeniyle cezaevinde olmamalıdır’ yazamıyor, diyemiyor kendisine. Selahattin Demirtaş’ın kendisine 3 öğün mazgaldan verilen yemeyi yemek dışında bir de kantinden verilen sınırlı sayıda verilen şeyler dışında bir şey yeme şansı yok. Mümkün olduğu kadar koğuş alanında sporunu ve yürüyüşünü yapmaya çalışıyor. Artık cezaevi koşullarında yaşam biçimini nasıl değiştirecekse kendisine önerilen bu” diye konuştu.